krótkowzroczność

Krótkowzroczność, nazywana również miopią, to jedna z najczęściej występujących na całym świecie wad wzroku. Zgodnie z szacunkami lekarzy okulistów, dotyczy ona bowiem ok. miliarda ludzi, z których leczy ją raptem połowa. Najczęstszą przyczyną tej wady wzroku jest niewłaściwy kształt gałki ocznej, która jest zbyt długa, co powoduje załamywanie się światła nie na siatkówce oka, ale przed nią. Co powoduje krótkowzroczność i jakie są sposoby jej korygowania?

Przyczyny występowania krótkowzroczności

Czynniki powodujące krótkowzroczność to zarówno genetyka, jak i środowisko. Wystąpienie tej wady wzroku jest więc bardzo prawdopodobne u osób, w których rodzinie znajdowały się osoby już nią dotknięte. Najczęściej czynniki genetyczne są odpowiedzialne za wysoką oraz bardzo wysoką krótkowzroczność, której towarzyszą postępujące zmiany degeneracyjne. Jednak w związku z wynikami badań prowadzonych od połowy XX wieku, uważa się obecnie czynnik środowiskowy za częściej decydujący o krótkowzroczności. Główną przyczyną miopii jest więc współcześnie praca wzrokowa wykonywana z bliska. Czytanie, pisanie czy praca na komputerze, obecnie powszechna dla wielu z nas, powodują bowiem przeciążenie wzroku i kompensacyjne wydłużanie kształtu gałki ocznej.

Objawy krótkowzroczności

U osób z krótkowzrocznością występuje wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się blisko ich oczu, natomiast dalsze otoczenie staje się dla nich rozmazane i niewyraźne. W efekcie krótkowidz, chcąc dostrzec przedmioty położone daleko, zaczyna mrużyć oczy, co prowadzi do ich zmęczenia, a także bólu głowy. Dlatego tak istotne jest szybkie wychwycenie problemów z krótkowzrocznością u dzieci i odpowiednie skorygowanie tej wady wzroku. Więcej informacji znajdziesz na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/krotkowzrocznosc

Jak korygować krótkowzroczność?

Miopia jest wadą wzroku stosunkowo prostą do skorygowania, choć często wraz z nią występuje również astygmatyzm, co wymaga odpowiedniego dobrania szkieł korekcyjnych. Mogą to być szkła w okularach lub soczewki kontaktowe, np. proponowane przez markę Acuvue, które pozwalają zachować pełen komfort życia i aktywność, niezależnie od wady wzroku. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem przez osoby z krótkowzrocznością jest wymienne stosowanie soczewek kontaktowych oraz okularów, w zależności od sytuacji. Innym sposobem skorygowania krótkowzroczności na stałe jest zabieg wykonywany laserem, który pozwala na przywrócenie właściwego kształtu gałki ocznej i odzyskanie wyraźnego widzenia. Jej dokonanie zależy jednak od indywidualnych uwarunkowań każdego pacjenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here