Jak korzystać z sauny?

Wszyscy powinniśmy sobie pozwolić od czasu do czasu na błogi, beztroski i niezwykle przyjemny relaks. Pracując całe dnie od rana do wieczora zwykle nie znajdujemy nawet tej krótkiej wolnej chwili, jaką moglibyśmy poświęcić na przeczytanie kilku stron ukochanej książki czy obejrzenie serialu w gronie rodziny. Powinniśmy to sobie zrekompensować w trakcie weekendu, który zazwyczaj spędzamy wszyscy w swoich domach. Tym razem przeznaczmy go na zajęcie się niezwykle odprężającą aktywnością. Odwiedźmy gabinet spa wyposażony w relaksujące sauny i spędźmy w nich trochę czasu, aby odprężyć i ciało, i umysł.

Jak korzystać z sauny? Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Osoby regularnie chodzące do tego typu miejsc znają już wszystkie magiczne „rytuały” związane z relaksowaniem się w saunach, jednak jeśli sami jesteśmy w tej dziedzinie ludźmi początkującymi, musimy się wszystkiego najpierw nauczyć. Przede wszystkim zapoznajmy się z różnymi rodzajami saun. Do wyboru mamy zwykle: sauny suche (nazywane inaczej fińskimi), sauny parowe oraz sauny na podczerwień. Do każdej z nich najlepiej się udać późnym wieczorem. Przebywając w bardzo ciepłym pomieszczeniu, możemy się oczywiście rozluźnić, ale jednocześnie delikatnie obciążamy i męczymy swoje ciało, dlatego gdybyśmy udali się do sauny z samego rana, później mogłoby się nam pracować znacznie ciężej. Niech to będzie dla nas zakończenie dnia pełnego wrażeń. Już kilkunastominutowa sesja w saunie idealnie przygotuje nas do snu i wieczornego wypoczynku, który będziemy kontynuować już w swoim domu.

Zanim udamy się do sauny, zjedzmy mały i lekki posiłek. Nigdy nie chodźmy do niej z pustym żołądkiem, gdyż zwiększymy swoje ryzyko omdlenia lub zasłabnięcia. Nie powinniśmy też korzystać z saun, gdy jesteśmy totalnie przejedzeni, ponieważ nasz organizm tuż po posiłku będzie zajmować się trawieniem pokarmów, przez co może negatywnie zareagować na zmianę otoczenia. Do saun nie chodzi się też raczej tuż po cięższym wysiłku fizycznym. Mimo iż wizja odpoczynku w ciepłym miejscu może nas niejednokrotnie skusić, gdy tylko wyjdziemy z siłowni, nie powinniśmy jej ulegać – zazwyczaj ma to katastrofalne skutki. Przed samym wejściem do sauny pamiętajmy natomiast o tym, by dokładnie umyć swoje ciało i osuszyć je miękkim ręcznikiem. Zmieńmy też swoje obuwie i owińmy się ręcznikiem, jeśli krępuje nas siedzenie nago przy innych obcych ludziach. Gdy już będziemy planowali opuścić swoją saunę, przetrzyjmy miejsce, na którym wcześniej siedzieliśmy. Pozostawmy saunę taką, jaką sami chcielibyśmy ją widywać.

Teraz wiemy już, jak korzystać z sauny, dlatego nie pozostaje nam nic innego, jak tylko udać się do niej w najbliższym czasie. Bardzo szybko przekonamy się sami, że wizyty w takich miejscach mogą zapewnić nam wiele dobrego. Pod wpływem bardzo wysokich temperatur nasze ciało zacznie wydzielać sporą ilość potu, wraz z którym z naszego organizmu zostaną usunięte liczne toksyny. Oczyścimy się od środka i od razu poczujemy się lepiej – zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here