Jak rozpoznać i leczyć atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba dotykająca coraz więcej osób. Najczęściej objawia się we wczesnym dzieciństwie, jednak może zaatakować również nastolatków i dorosłych. Jest trudna w leczeniu, wymaga kompleksowego podejścia oraz leczenia dopasowanego do stanu i objawów pacjenta. Jak ją rozpoznać? Jak ograniczyć objawy?

Objawy charakterystyczne dla AZS

Sucha, szorstka skóra, zaczerwienienia, podrażnienia, trudny do zniesienia świąd – to zwykle pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry. Bywają mylone z alergią czy reakcją uczuleniową na kosmetyki, nie mijają jednak po ich odstawieniu. Mogą pojawić się już u noworodka, ale zdarza się, że występują nagle u dorosłego, który wcześniej nie miał problemów z suchą skórą. Najczęściej zmiany wywołane przez AZS pojawiają się na twarzy, łokciach i kolanach, ale w szczególnie nasilonym przebiegu choroby mogą objąć całe ciało. Oprócz zaczerwienienia, w atopowym zapaleniu skóry bardzo częste są tak zwane liszaje oraz bolesne grudki czy pęcherzyki.

Przyczyny występowania atopowego zapalenia skóry

Co wywołuje chorobę zapalną skóry? Dokładne przyczyny są wciąż nie znane, jednak według większości lekarzy schorzenie ma podłoże genetyczne, ale jego ujawnieniu sprzyjają czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenia powietrza, niewłaściwa dieta, źle dobrana pielęgnacja czy silny stres. Obecnie szacuje się, że na chorobę cierpi już co trzecia osoba. Wśród dzieci odsetek chorych może sięgać nawet 70% – maluchy ze względu na delikatną, skłonną do podrażnień skórę, są bardziej narażone na jej podrażnienia, w tym wywołane przez AZS.

Na czym polega leczenie atopowego zapalenia skóry?

AZS to przebiegła choroba, której nasilenie zmienia się w czasie. Intensywność objawów jest związana z porą roku, dietą, pielęgnacją, stresem. Dlatego choroba wymaga holistycznego podejścia. Trzeba zadbać o skórę zewnętrznie, ale i wewnętrznie, dbając o zdrowe odżywianie się, ruch na świeżym powietrzu, unikając stresu oraz alergenów. Lekarz po obejrzeniu skóry i zdiagnozowaniu AZS zaleci maści odbudowujące naskórek oraz poprawiające kondycję skóry. Trzeba będzie także stosować delikatne kosmetyki myjące dedykowane skórze podrażnionej. Niekiedy atopowe zapalenie skóry wymaga miejscowego zastosowania leków steroidowych, które ograniczą objawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here