Jak sprawdzić faktyczny przebieg samochodu?

Przychodzi czas na zmianę samochodu, przeglądamy najbardziej interesujące nas oferty, porównujemy wyposażenie kolejnych modeli. Znajdujemy w końcu idealny dla nas model samochodu, dobre wyposażenie, odpowiadający nam silnik oraz niski przebieg. Jednak powinniśmy zachować ostrożność widząc auto z małym przebiegiem. Cofanie liczników w Polsce jest jedną z najczęstszych metodą oszukiwania klientów podczas zakupu samochodów używanych. Już w latach 90 proceder związany z cofaniem liczników był znany. Jednak wtedy było to dużo prostsze, nie było konieczności używania elektronicznych urządzeń. Jak sprawdzić przebieg auta? Jest kilka możliwości.
Jedną z nich jest wizualna weryfikacja. Jest to metoda bardzo prosta, ale zarazem nie tak skuteczna jak inne. Mimo to warto się z nią zapoznać. Polega ona na sprawdzeniu wnętrza samochodu pod kątem jego zużycia. W jakim stopniu są zużyte elementy takie jak kierownica, pedały, obszycia foteli, gałka skrzyni biegów, przyciski na konsoli centralnej. Czy faktyczny stan wnętrza samochodu wskazuje na to, że był on użytkowany przez 150 tysięcy kilometrów czy 300 tysięcy. Stan wizualny jednak może zostać poprawiony, to znaczy elementy zużyte mogą być wymienione, fotele ponownie obszyte, plastiki w samochodzie odnowione. Co sprawia, że taka metoda może okazać się mało skuteczna, jednak warto o tym pamiętać i zawsze podczas pierwszych oględzin sprawdzać samochód w taki sposób.
Bardziej profesjonalne metody polegają na kontroli poszczególnych sterowników samochodu. Sterowniki znajdują się między innymi w silniku czy skrzyni biegów. Na podstawie danych zawartych w sterownikach możemy oszacować ile faktycznie samochód przejechał i czy nie doszło do przekłamania. Do takiego badanie niezbędne będzie odpowiednie oprogramowanie, jednak dobry mechanik na pewno będzie takim dysponował. Zdąża się również możliwość sprawdzenia przebiegu samochodu z kluczyka, jednak to rozwiązanie może nie dawać nam prawdziwych informacji. Jeśli doszło do cofania przebiegu samochodu to w pamięci kluczyka będziemy mieli informacje o przebiegu, który już został zmieniony.
Sprawdzenie przebiegu samochodu może się również odbyć poprzez historię serwisową w ASO na podstawie numeru VIN. W autoryzowanych serwisach są odnotowane wszystkie przeglądy oraz inne czynności związane z naprawą samochodu wraz z przebiegiem, który samochód miał w trakcie wizyty w serwisie. Przy tym musimy pamiętać, że do uzyskanie takich informacji może otrzymać tylko właściciel pojazdu. Jeśli właściciel z jakiegoś powodu nie chce nam udostępnić takich informacji powinna zapalić się nam lampka ostrzegawcza, że z samochodem może być coś nie tak.
Przekręcanie liczników jest częstym procederem jednak mamy możliwości, dzięki którym możemy uchronić się przed oszustwem. Jednak w przypadkach samochodów sprowadzanych zza granicy może być to utrudnione. Podczas zakupu samochodu używanego jego przebieg nie powinien być dla nas najważniejszą wytyczną przy zakupie. Bardziej istotny jest jego faktyczny stan techniczny, to od niego powinniśmy uzależniać ewentualny zakup samochodu. A przede wszystkim musimy kierować się zdrowym rozsądkiem i w razie jakichkolwiek wątpliwości powinniśmy zrezygnować z zakupu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here