trawa dla kota

Koty obok psów są najbardziej popularnymi i hodowanymi w domach zwierzętami na świecie. Koty udomowiono około dziesięć tysięcy lat temu. Zwierzęta te należą do rodziny drapieżnych, o czym niejeden z nas się przekonał na własnej skórze, że są drapieżne. Koty drapią, a czasem nawet gryzą. Młody kot ma 26 zębów, a dorosły 30 zębów. Poza tym koty to śpiochy ich sen na dobę trwa od 12 do 16 godzin. Długość życia kotów może sięgać nawet 16 lat, gdy jest właściwie pielęgnowany i pilnowany. Masa ciała kota uzależniona jest od rasy, lecz średnio wynosi od 3,5 kg. do 4,5 kg.

Kot, jak każde domowe zwierzę wymaga tego, aby zadbać o jego potrzeby, jak na przykład oczyszczanie układu pokarmowego. W tym celu stosowana jest trawa dla kota. Nie tylko koty skubią trawę, lecz również psy podjadają różne rośliny, a robią to wtedy, gdy coś zalega im w żołądku lub w jelitach i pragną oczyścić cały swój układ pokarmowy.

Nie można pozwalać kotu na zjadanie wszystkich napotkanych roślin, bo niektóre mogą być niezdrowe dla kota, a nawet trujące. I wtedy nie pomogą zwierzęciu, a tylko zaszkodzą. Gdy kot nie będzie miał dostępu do trawy, to zacznie obgryzać kwiaty doniczkowe w domu, a wówczas może to być dla niego niebezpieczne, bo niektóre kwiaty są toksyczne. Ogólnie organizm kota nie jest przystosowany do pokarmów roślinnych, to jednak kot wie, że aby ulżyć swojemu żołądkowi i jelitom musi od czasu do czasu jeść trawę, albo inne rośliny.

Wychodząc na przeciw jego zdrowiu i potrzebom najlepiej, gdy kocia trawa będzie rosła w doniczce. Wtedy kot spokojnie będzie mógł ją podskubywać, aby oczyścić swoje wnętrze zwłaszcza z sierści, która zalega po myciu, a wszyscy właściciele kotów wiedzą, że koty często się myją. Kocia trawa usprawni pracę jelit zwierzątka i oczyści także organizm kota z nagromadzonych toksyn, zanieczyszczeń, śluzu, żółci oraz niestrawionych resztek pokarmu.

Które trawy są bezpieczne dla kota?

Zadbanie o właściwą trawę dla kota należy do jednych z obowiązków właściciela, jeżeli chce mieć on zdrowe zwierzę, które nie będzie brudzić wnętrza domu, co często się zdarza, gdy zwierzę nie ma oczyszczonych jelit poprzez odpowiednią trawę. Taką trawę do samodzielnego wyhodowania można kupić w sklepach zoologicznym. W pudelkach lub w doniczkach sprzedawane są gotowe ziarna z odpowiednim podłożem, które wystarczy tylko podlewać, aby wyrosła z nich trawa. Taka kocia trawa po wyhodowaniu będzie miękka i delikatna dla zwierzęcia. Hodując trawę dla kota należy zwrócić szczególna uwagę na podłoże i nie dopuścić do tego, aby pleśniało, bo pleśń jest niezdrowa.

Trawa kocia powstaje z pszenicy, owsu, jęczmienia. Albo też można kupić mieszankę roślin trawiastych, które zaspokoją potrzeby kota i będą dla niego całkowicie bezpieczne. Koty poza oczyszczaniem swojego organizmu pobierają z trawy także związki organiczne, których potrzebuje ich organizm. Zdobyty w ten sposób z roślin kwas foliowy uczestniczy w syntezie hemoglobiny, a z kolei chlorofil ma działanie przeciwzapalne i antyseptyczne.

Źródła:

1) https://fajnyzwierzak.pl/porady/trawa-dla-kota-rodzaje-ceny-uprawa-zastosowanie/

2) https://fajnyogrod.pl/porady/sianie-trawy-w-ogrodzie-jak-zrobic-samodzielnie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here