Hemoroidy, znane też jako żylaki odbytu lub guzki krwawnicze, są bardzo popularnym schorzeniem, które niestety może dotknąć każdego z nas. Objawy hemoroidów są niezwykle nieprzyjemne, ale przez to też łatwe do zdiagnozowania.
Choroba hemoroidalna potocznie zwana hemoroidami, polega na nadmiernym (patologicznym) nabrzmieniu guzków krwawniczych w wyniku, czego hemoroidy zaczynają uciskać otaczające je nerwy. Pierwszymi, najbardziej rozpoznawalnymi objawami hemoroidów są: uczucie świądu, śluz w stolcu, a ostatecznie krwawienie z odbytu. W zależności od tego, jakiego splotu żylnego dotyczą hemoroidy, wyróżnia się ich kilka rodzajów:
– hemoroidy wewnętrzne (dają wszystkie objawy, ale nie są widoczne w pierwszej fazie rozwoju choroby) oraz
– hemoroidy zewnętrzne (dają objawy i są dobrze widoczne w okolicy odbytu).
Objawy hemoroidów zewnętrznych to zazwyczaj świąd, pieczenie i wspomniane krwawienie, jednak poza tym, gdy hemoroidy zewnętrzne są bardzo duże, mogą tworzyć się w nich zakrzepy, co z kolei może prowadzić do martwicy tkanek. Co więcej, hemoroidy zewnętrzne utrudniają zachowanie prawidłowej higieny okolic odbytu, a uszkodzona w tej okolicy skóra jest podatna na wszelkiego rodzaju infekcje. Hemoroidy wewnętrzne zazwyczaj są bezbolesne, a ich charakterystycznym pierwszym objawem jest niewielkie krwawienie.
Wiele osób dotkniętych tym schorzeniem zastanawia się jak leczyć hemoroidy. Na szczęście medycyna dysponuje wieloma metodami skutecznymi w walce z tymi dolegliwościami. Wśród nich najczęściej wymienia się leczenie odpowiednimi maściami, czopkami oraz tabletkami. Środki te działają przeciwzapalnie i zmniejszają dokuczliwy świąd, dodatkowo opóźniają rozwój guzków. Są to leki wydawane bez recepty, dzięki czemu są łatwo dostępne. W składzie tych specyfików znajdziemy naturalne substancje, np. wyciąg z kasztanowca, balsam peruwiański i wiele innych, mających udowodnione działanie lecznicze. Jak leczyć hemoroidy domowymi sposobami? Sporą ulgę w mniej zaawansowanych stadiach choroby przynoszą nasiadówki, np. z dodatkiem kory dębu lub kwiatu nagietka, ciepłe kąpiele (tu należy pamiętać, że woda nie może być gorąca) z ziołami, np. rumiankiem. Ogromnie znaczenie ma też profilaktyka, w której należy pamiętać o odpowiedniej diecie (bogata w owoce i warzywa), ruchu (siedzenie utrudnia przepływ krwi w okolicy odbytu) czy odpowiedniej higienie.
Gdy leczenie zachowawcze nie przynosi żadnej poprawy lub choroba jest zaawansowana, należy podjąć bardziej drastyczne środki. Guzki hemoroidalne można usunąć jedną z nowoczesnych metod, które zazwyczaj nie wymagają nawet znieczulenia, ponieważ, co ciekawe, hemoroidy znajdują się w części odbytu, która nie jest wrażliwa na ból. Dość znaną metodą jest też tzw. skleroterapia. Polega ona na wstrzykiwaniu w śluzówkę znajdującą się wokół powiększonego guzka specjalnego preparatu. Inną metodą jest laseroterapia, która polega na naświetlaniu promieniami lasera, lub metoda DGHAL- znana też pod nazwą metody Morinagi. Jest to nieinwazyjna alternatywa dla standardowych operacji hemoroidów. Jej zaletą jest to, że może być stosowana we wszystkich stadiach choroby.