Leczenie hemoroidów

Hemoroidy, znane też jako żylaki odbytu lub guzki krwawnicze, są bardzo popularnym schorzeniem, które niestety może dotknąć każdego z nas. Objawy hemoroidów są niezwykle nieprzyjemne, ale przez to też łatwe do zdiagnozowania.

Choroba hemoroidalna potocznie zwana hemoroidami, polega na nadmiernym (patologicznym) nabrzmieniu guzków krwawniczych w wyniku, czego hemoroidy zaczynają uciskać otaczające je nerwy. Pierwszymi, najbardziej rozpoznawalnymi objawami hemoroidów są: uczucie świądu, śluz w stolcu, a ostatecznie krwawienie z odbytu. W zależności od tego, jakiego splotu żylnego dotyczą hemoroidy, wyróżnia się ich kilka rodzajów:
– hemoroidy wewnętrzne (dają wszystkie objawy, ale nie są widoczne w pierwszej fazie rozwoju choroby) oraz
– hemoroidy zewnętrzne (dają objawy i są dobrze widoczne w okolicy odbytu).

Objawy hemoroidów zewnętrznych to zazwyczaj świąd, pieczenie i wspomniane krwawienie, jednak poza tym, gdy hemoroidy zewnętrzne są bardzo duże, mogą tworzyć się w nich zakrzepy, co z kolei może prowadzić do martwicy tkanek. Co więcej, hemoroidy zewnętrzne utrudniają zachowanie prawidłowej higieny okolic odbytu, a uszkodzona w tej okolicy skóra jest podatna na wszelkiego rodzaju infekcje. Hemoroidy wewnętrzne zazwyczaj są bezbolesne, a ich charakterystycznym pierwszym objawem jest niewielkie krwawienie.

Wiele osób dotkniętych tym schorzeniem zastanawia się jak leczyć hemoroidy. Na szczęście medycyna dysponuje wieloma metodami skutecznymi w walce z tymi dolegliwościami. Wśród nich najczęściej wymienia się leczenie odpowiednimi maściami, czopkami oraz tabletkami. Środki te działają przeciwzapalnie i zmniejszają dokuczliwy świąd, dodatkowo opóźniają rozwój guzków. Są to leki wydawane bez recepty, dzięki czemu są łatwo dostępne. W składzie tych specyfików znajdziemy naturalne substancje, np. wyciąg z kasztanowca, balsam peruwiański i wiele innych, mających udowodnione działanie lecznicze. Jak leczyć hemoroidy domowymi sposobami? Sporą ulgę w mniej zaawansowanych stadiach choroby przynoszą nasiadówki, np. z dodatkiem kory dębu lub kwiatu nagietka, ciepłe kąpiele (tu należy pamiętać, że woda nie może być gorąca) z ziołami, np. rumiankiem. Ogromnie znaczenie ma też profilaktyka, w której należy pamiętać o odpowiedniej diecie (bogata w owoce i warzywa), ruchu (siedzenie utrudnia przepływ krwi w okolicy odbytu) czy odpowiedniej higienie.

Gdy leczenie zachowawcze nie przynosi żadnej poprawy lub choroba jest zaawansowana, należy podjąć bardziej drastyczne środki. Guzki hemoroidalne można usunąć jedną z nowoczesnych metod, które zazwyczaj nie wymagają nawet znieczulenia, ponieważ, co ciekawe, hemoroidy znajdują się w części odbytu, która nie jest wrażliwa na ból. Dość znaną metodą jest też tzw. skleroterapia. Polega ona na wstrzykiwaniu w śluzówkę znajdującą się wokół powiększonego guzka specjalnego preparatu. Inną metodą jest laseroterapia, która polega na naświetlaniu promieniami lasera, lub metoda DGHAL- znana też pod nazwą metody Morinagi. Jest to nieinwazyjna alternatywa dla standardowych operacji hemoroidów. Jej zaletą jest to, że może być stosowana we wszystkich stadiach choroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here