co oznaczają halucynacje?
fot. Pexels.com

Halucynacje to złudne wrażenie, w którym odbieramy coś jako realne zjawisko, gdy w rzeczywistości okazuje się, że jest ono jedynie iluzją. Skąd się biorą halucynacje? Kiedy jesteśmy na nie najbardziej narażeni? 

Przeczytaj też: http://www.jestemprzytobie.pl/halucynacje-przyczyny-objawy-leczenie/

Skąd się biorą halucynacje?

Halucynacje są najczęściej wynikiem chorób psychicznych, jak również alkoholizmu, narkomanii, raka mózgu, padaczki czy niektórych leków. Majaczenie może się również pojawić u osób, które cierpią na przewlekłe zaburzenia snu lub wysoką gorączkę. Halucynacje mogą objawiać się w różny sposób – typuje się następujące rodzaje urojeń: 

  • omamy wzrokowe – osoby mające tego typu halucynacje widzą rzeczy i ludzi, których nie ma. Obserwują także różne cienie i blaski, które nie istnieją. 
  • omamy słuchowe – są to najczęściej występujące halucynacje u ludzi. Osoby nimi dotknięte często „słyszą” głosy w swojej głowie. Co więcej, mogą usłyszeć nieistniejące dźwięki takie jak pukanie do drzwi, krzyki czy szepty. 
  • omamy węchowe – chory wyczuwa niemiły zapach, którego nie jest w stanie zlokalizować w swoim najbliższym otoczeniu. Napady tego typu halucynacji często odbywają się w środku nocy. 
  • omamy smakowe – jaka sama nazwa wskazuje, halucynacje dotyczą zmysłu smaku. Najczęściej objawiają się zaraz po skończonym posiłku w postaci nieprzyjemnego metalicznego posmaku. Ten typ omamów dotyka szczególnie osoby chorujące na padaczkę. 
  • omamy dotykowe – chory odczuwa niespodziewany dotyk na swoim ciele lub gwałtowny ruch tuż obok niego. 

Leczenie halucynacji

Jeśli złapiemy się na tym, że dotykają nas halucynacje, warto zgłosić ten fakt do lekarza. Halucynacje nigdy nie są normalnym zjawiskiem, dlatego warto skonsultować ten problem ze specjalistą. Rodzaj leczenia jest zależny od przypadłości, która wywołuje omamy. W walce z halucynacjami najczęściej pomagają medykamenty. Osobom cierpiącym na choroby o podłożu psychicznym przepisuje się leki neuroleptyczne, natomiast pacjentom dotkniętym zespołem abstynencyjnym zaleca się zażywanie leków uspokajających oraz terapię detoksykacyjną. 

Zobacz także: http://www.zieloni2004.pl/zmiany-w-ciele-podczas-ciazy/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here