Młodzieńcze uzależnienie

Wiek, w którym młody człowiek zaczyna chodzić do liceum, jest czymś pomiędzy dzieciństwem a dorosłością. To trudny czas dla dojrzewających nastolatków, którzy borykają się wtedy z różnymi problemami okresu dorastania, ale również dla ich rodziców. Mają oni spory problem między innymi z używkami u swoich dzieci. Jak sobie z nim radzić?

Kto najczęściej zostaje palaczem?

Badania wskazują, że aż 90% palaczy to osoby, które zaczęły palić wcześnie, przed 21. rokiem życia. Co ciekawe, nawet 40% zaczyna jeszcze wcześniej – zanim skończy 14 lat! Producenci papierosów bardzo często kierują swoją ofertę właśnie do nastolatków, oferując im nowe, ciekawe smaki papierosów, innowacyjne rozwiązania, nowoczesny design opakowań. Osoby dorosłe, które nigdy nie spróbowały papierosa, bardzo rzadko zostają palaczami w przyszłym życiu. Oznacza to, że palenie wśród młodzieży jest naprawdę dużym problemem, ponieważ to uzależnienie może zostać z młodym człowiekiem na resztę życia. Tym samym – narażając go na szkodliwe skutki zdrowotne tej decyzji.

Dlaczego młodzież zaczyna palić?

W okresie dojrzewania hormony zaczynają buzować, co przejawia się między innymi silną potrzebą buntu. Młody człowiek, choć jeszcze oficjalnie nie ma ukończonych 18 lat, czuje się już dorosły. Dorosłość kojarzy mu się jednak nie z podejmowaniem odpowiedzialności za konsekwencje własnych decyzji, lecz z możliwością robienia tego, na co się ma ochotę. Stąd chęć próbowania różnych rzeczy zakazanych – papierosów czy alkoholu. Choć zazwyczaj pierwsze próby palenia nie smakują nastolatkom, to chcąc wkupić się w łaski innych osób i udowodnić swoją dorosłość, bardzo często wpadają oni w sidła nałogu, paląc kolejne papierosy i w efekcie przyzwyczajając się do nich.

Jak pomóc nastolatkowi wygrać z nałogiem?

Trudno jest sprawić, by młody człowiek nie miał pokusy sięgania po papierosy. To wiek, w którym chodzi on coraz częściej na imprezy, na których występują różne używki. Zabranianie, kary za palenie papierosów – zazwyczaj powodują tylko jeszcze większy bunt i chęć zbojkotowania wszystkich zakazów. Dlatego z nastolatkami warto rozmawiać, tłumaczyć im skutki ich decyzji, a także wspierać pomysł rzucenia palenia poprzez stosowanie specjalistycznych środków takich jak Recigar – https://recigar.pl/zagrozenia-dla-zdrowia-dzieci-i-mlodziezy/. Dzięki niewielkiej zawartości nikotyny, środki na rzucanie palenia pozwalają walczyć z głodem nikotynowym i tym samym skuteczniej odzwyczajać się od palenia. Warto wiedzieć, że im wcześniej zachęci się nastolatka do rzucenia palenia i udzieli się mu stosownego wsparcia, tym większe szanse, że wyjdzie z tego nałogu i więcej do niego nie wróci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here