Możliwości przyjęcia do wojska

Wojsko zawsze kusiło niektórych młodych ludzi. Możliwość służby ojczyźnie, ćwiczenia na zaawansowanym technologicznie sprzęcie, pewna i stała praca, splendor munduru – wszystko to przyciąga osoby, które chciałyby związać swoją przyszłość z wojskiem.
Aktualnie nie ma w Polsce obowiązkowego naboru do wojska. Nasza armia ma charakter zawodowy i przyjmuje tylko ochotników. Tych nie brakuje – atrakcyjne wynagrodzenie oraz coraz lepsza atmosfera wokół wojska przyciągają wielu chętnych.
Nabór do wojska jest bardzo restrykcyjny i wiele osób nie przechodzi go pomyślnie. Jak dostać się do wojska? Rekrutację prowadzą szkoły podoficerskie oraz Centrum Szkolenia Wojskowego. Najpierw kandydat musi wypełnić odpowiedni wniosek razem z załącznikami, takimi jak CV, świadectwo niekaralności, świadectwa z ukończonych szkół. Po zweryfikowaniu dokumentów kandydat zapraszany jest na badania zdrowotne oraz testy. Jeśli wypadną one pomyślnie, kandydat musi zaliczyć test sprawnościowy. Oceniane są: siła, wytrzymałość oraz szybkość potencjalnego żołnierza. Wynik tego testu przesądza o wyniku rekrutacji.
Szansę na przyjęcie do wojska zwiększają dodatkowe kwalifikacje. Możemy do nich zaliczyć znajomość języków obcych, zwłaszcza angielskiego – jak wiadomo współpraca wojskowa na szczeblu międzynarodowym jest dość intensywna. Przydatne okaże się również kurs na prawo jazdy (różne kategorie), a także różnego rodzaju szkolenia techniczne i sprawnościowe.
Praca w wojsku kojarzona jest jako coś łatwego i przyjemnego, rzeczywistość jednak okazuje się odmienna. Zawodowy żołnierz niemal codziennie musi trenować. Nierzadko ćwiczenia odbywają się w trudnych warunkach – w nocy, błocie, zimnie, podczas ulewy lub śnieżycy. Obowiązkowe są również prace społeczne zarządzone przez dowództwo – z tymi mamy do czynienia najczęściej po klęskach żywiołowych, zwłaszcza po powodzi lub wichurze. Wojsko to również ściśle określona hierarchia i konieczność bezwzględnego podporządkowania się przełożonemu. Nie każdy ma predyspozycje, by odnaleźć się w takiej sytuacji. Nie zapominajmy również, że wojsko uczestniczy w działaniach bojowych – uczestnictwo w zagranicznych misjach pokojowych np. w Afganistanie jest dobrowolne, jednak nie można wykluczyć, że również Polska może znaleźć się w strefie działań wojennych. Pokój nie jest dany raz na zawsze, o czym świadczą przykłady niektórych państw bliskowschodnich, czy też Ukrainy.
Decyzja o wstąpieniu do wojska musi być bardzo dobrze przemyślana. W żadnym wypadku nie może to być impuls. Specyfika pracy w siłach zbrojnych powoduje, że jest to często wybór na całe życie – oczywiście można odejść z wojska, ale w praktyce niewielu się na to decyduje. Motywacja finansowa nie może być tu kluczowa – dobry żołnierz powinien czuć powołanie do swojej pracy, podobnie jak lekarz lub nauczyciel. Praca w wojsku to ciekawa przygoda, dająca wiele możliwości rozwoju i awansu, a także atrakcyjne warunki zatrudnienia. Z pewnością warto ją rozważyć przy planowaniu swojej kariery zawodowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here