Przerost migdałków

Przerośnięte migdałki to problem najczęściej dotykający dzieci, rzadziej dorosłych. To właśnie w wieku dziecięcym migdałki intensywnie pełnią swoją rolę, ucząc się ochrony organizmu przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Przerośnięcie migdałków sugeruje wystąpienie infekcji, bądź też alergii. Niejednokrotnie jest również wynikiem refluksu żołądkowo-przełykowego.

Problem laryngologiczny

Migdałki to narząd należący do układu odpornościowego człowieka. Znajdują się w gardle, czyli na styku układów oddechowego oraz pokarmowego. Migdałki to skupiska tkanki limfatycznej, które są narażone na ciągły kontakt ze środowiskiem zewnętrznym i antygenami. Dzięki temu powstają komórki pamięci limfatycznej, odpowiadające za szybsze reagowanie w przypadku infekcji.

Migdałki wykazuję niejako naturalne powiększenie w trakcie aktywnej walki z patogenami atakującymi organizm. Jeśli jednak zauważymy u dziecka powiększone migdałki i stan ten nie mija długo po przebytej infekcji, warto z tym problemem zgłosić się do laryngologa.

Laryngolog Katowice

Wizyta u laryngologa wymaga wcześniejszego skierowania, które wystawia lekarz rodzinny. Aby zdiagnozować powiększenie migdałków, laryngolog Katowice wykona rynoskopię przednią przez nos (tak zwane wziernikowanie nosa), a także rynoskopię tylną.

Laryngolog dziecięcy Katowice

Czym charakteryzuje się dobry laryngolog dziecięcy katowice? Przede wszystkim potrafi sprawić, że dziecko nie będzie się obawiało często nieprzyjemnego badania, jakim jest na przykład wziernikowanie nosa.

Jeśli chodzi o leczenie powiększonych migdałków, lekarz laryngolog dziecięcy może początkowo zalecić leczenie farmakologiczne za pomocą glikokortykosteroidów donosowych. Jeśli leczenie to nie przynosi oczekiwanych rezultatów, często konieczne jest wycięcie migdałków.

Leczenie operacyjne

Obecnie zabieg polegający na usunięciu migdałków jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Początkowo pacjent przechodzi kwalifikację do zabiegu, a następnie zostaje wyznaczony jego termin. Niestety, terminy oczekiwania w kolejce na wycięcie migdałków są bardzo odległe.

Po przyjęciu na oddział pacjent przechodzi wszystkie niezbędne badania oraz wywiad lekarski, a następnie poddaje się zabiegowi. Jeśli nie ma komplikacji, najczęściej pacjent jest wypuszczany do domu już następnego dnia po zabiegu, ewentualnie pozostawiany jeszcze przez parę dni na obserwacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here