Strojenie gitary

Każdego dnia ludzie w różnym wieku, od tych najmłodszych do tych dojrzalszych, rozpoczynają swoją przygodę ze światem dźwięków. Dostęp do instrumentów zarówno ekskluzywnych, jak i przeznaczonych dla debiutantów jest powszechny, a ich wybór olbrzymi. Nie od dzisiaj wiadomo, że największą popularnością wśród fanów wszelakiej muzyki, od ciężkiego rocka po łagodne indie, cieszą się gitarzyści. Nic więc dziwnego, że wielu świeżo upieczonych adeptów sztuk muzycznych wybiera właśnie gitarę na swój pierwszy (czasami jednocześnie ostatni) instrument.
Jaka to gitara?
Po zakupie odpowiedniego dla siebie sprzętu i naładowaniu się pozytywną energią nie możemy od razu rozpocząć nauki gam i standardów bluesowych, musimy zacząć od bardziej elementarnych rzeczy. Te bardziej elementarne rzeczy to nastrojenie swojego instrumentu. Jednak jak nastroić gitarę? To zależy. Zależy od rodzaju instrumentu i strojenia, które chcemy osiągnąć. Często debiutanci czują się zależni od bardziej doświadczonych muzyków, którzy stroją ich instrumenty, jednak nie jest to potrzebne.
Gitary dzielą się na parę rodzajów. Mamy gitarę akustyczną i klasyczną, obie z drewnianymi pudłami rezonansowymi, z tą różnicą, że struny gitary klasycznej są nylonowe natomiast akustycznej stalowe. Oprócz nich gitara elektryczna i basowa, różnice między tymi dwiema to grubość, strojenie i ilość strun (gitara elektryczna posiada sześć cienkich strun a basowa cztery grubsze). Wśród wymienionych gitar akustyczna oraz basowa może występować zarówno w wersji zasilanej prądem jak i akustycznej.
Strojenie ze słuchu
Żeby nastroić gitarę klasyczną i akustyczną możemy wykorzystać dwa standardowe sposoby. Jeden z nich to strojenie ze słuchu. W tym wypadku najlepiej jest znaleźć wirtualne pianino i grać kolejne dźwięki, do których chcemy nastroić struny. Jeśli dźwięki wirtualnego pianina sprawiają trudności zawsze możemy skorzystać z filmu na youtube, na którym usłyszymy dźwięki prawdziwej gitary. W tym momencie trzeba przypomnieć, które struny są przypisane, do których dźwięków w standardowym stroju E. Idąc od najgrubszej struny na samej górze mamy dźwięk E (najniższy), następnie A na piątej , D na czwartej, G na trzeciej, B na drugiej (w Polsce dźwięk B czasem jest notowany jako dźwięk H) i w końcu E na pierwszej. W zależności od tego jakie brzmienie chcemy uzyskać możemy obniżać bądź podwyższać strój.
Stroiki elektryczne
Jeśli strojenie ze słuchu sprawia nam problem, bądź jeśli posiadamy gitarę elektryczną czy basową, zawsze możemy wspomóc się stroikiem elektrycznym. Przy gitarach elektrycznych korzystanie ze stroika jest wyjątkowo proste i nie powinno sprawić problemu nawet początkującym muzykom. Wystarczy podłączyć instrument i uderzać kolejne struny a stroik automatycznie pokaże nam w jakim stroju aktualnie jest strun (pamiętajmy, że w przypadku gitary basowej dźwięki w standardowym stroju E to, idąc od najgrubszej struny, E, A, D i G). Gitarę klasyczną również jesteśmy w stanie nastroić takim stroikiem, jeśli ma wbudowany mikrofon, reguła jest taka sama jak przy gitarze elektrycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here