kwiaty w ogrodzie

Osoby posiadające ogród i myślące o jego zagospodarowaniu mogą pomyśleć o uprawie ziół. Zioła posiadają walory estetyczne, al przede wszystkim są niezastąpione w kuchni  domowej apteczce. Co należy wiedzieć o uprawie ziół w ogrodzie?

Co zrobić, żeby zioła w naszym ogrodzie dobrze rosły?

Doświadczeni ogrodnicy przypominają, że większość gatunków ziół potrzebuje dobrze nasłonecznionego stanowiska. Dotyczy to zwłaszcza gatunków roślin wywodzących się z Europy Południowej (są wśród nich najpopularniejsze zioła). Zioła wzrastające na słonecznych stanowiskach rosną bujnie, a dodatkowo zawierają duże ilości olejków eterycznych.

Jeżeli mamy taką możliwość – zapewnijmy naszym ziołom stanowisko osłonięte od wiatru. Jest to ważne, gdyż większość z nich posiada kruche łodygi, które pod wpływem silnego wiatru mogłyby się złamać.

W przypadku, gdy dla ziół możemy przeznaczyć jedynie zacieniony kawałek ogrodu, warto jest wybierać pomiędzy lubczykiem, trybulą ogrodową, ogórecznikiem, czy żywokostem lekarskim.

Początkujący ogrodnicy powinni zwrócić szczególną uwagę na zioła, które bardzo intensywnie się rozrastają (do tej grupy zaliczamy między innymi melisę i miętę). Jeżeli naszym celem jest posadzenie dużej ilości tych ziół, pozwólmy im rosnąć. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że intensywny rozrost jednych ziół może być zagrożeniem dla innych. W przypadku, gdy nie chcemy, żeby mięta zdominowała nasz ogród, możemy ograniczyć jej rozrost sadząc ją w donicznce.

Jaka gleba będzie najlepsza do ogródka ziołowego?

Osoby, które poważnie myślą o założeniu ogrodu ziołowego powinny zdawać sobie sprawę, że większość ziół czuje się najlepiej w glebie przepuszczalnej, łatwo się nagrzewającej i próchniczej. Podłoże pod uprawę ziół dobrze jest zasilić kompostem. Gleba powinna być cały czas wilgotna, ale nie podmokła (nadmierna ilość wody może doprowadzić do gnicia korzeni i rozwoju chorób roślin).

Zioła nie powinny być sadzone na glebie nadmiernie kwaśnej i gliniastej. Jeżeli podłoże w naszym ogrodzie nie sprzyja uprawie ziół, możemy zdecydować się a posadzenie ich w doniczkach.

Ogród ziołowy – najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne

Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie ziołowym należy regularne podlewanie i odchwaszczanie. Zioła należy podlewać taką ilością wody, żeby gleba była wilgotna, ale nie podmokła. Podlewanie jest najważniejsze w przypadku młodych ziół. Starsze rośliny wymagają nawadniania jedynie podczas większych upałów. Zagrożeniem dla wzrastających ziół są chwasty, dlatego należy pamiętać o regularnym ich usuwaniu.

Wiele gatunków ziół potrzebuje nawożenia. Do tego celu należy wybierać nawozy naturalne (zaliczamy do nich kompost). Ogrodnicy odradzają stosowanie nawozów mineralnych, gdyż sprawiają one, że zioła stają się znacznie mniej aromatyczne.

Jeżeli chcemy w pełni wykorzystać kulinarne i lecznicze właściwości ziół musimy pamiętać, żeby nie dać im zakwitnąć. Przycinanie pędów kwiatostanowych sprawia, że zioła intensywnie się rozrastają.

Sadząc zioła w ogrodzie postaramy się znaleźć im miejsce blisko kuchni, żeby były zawsze pod ręką. Przy wyborze nasion ziół nie powinniśmy kierować się modą, a naszymi upodobaniami. Kupujmy takie zioła, które znajdą zastosowanie w naszej kuchni. W tej chwili wybór nasion ziół jest tak duży, że każdy ogrodnik powinien bez problemu znaleźć rośliny idealne dla siebie.

Źródło: https://www.esklep.legutko.com.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here