uderzenia gorąca

Uderzenia gorąca pojawiają się znienacka. Jest to uczucie ciepła, które rozprzestrzenia się w całym organizmie. Może mu towarzyszyć kołatanie serca, a także nadmierna potliwość. Jedną z najczęstszych przyczyn uderzeń gorąca u kobiet jest menopauza, Jednak inną przyczynę może być nadczynność tarczycy lub nadciśnienie tętnicze. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/uderzenia-goraca-menopauza-to-nie-jedyna-przyczyna/ 

Uderzenia gorąca – menopauza 

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów menopauzy, które występują w większości kobiet są uderzenia gorąca. Pojawiają się w efekcie zmian hormonalnych, które towarzyszą przekwitaniu. Obniżenie poziomu estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych może zakłócać zjawisko termoregulacji, przed co pojawia się dokuczliwe uczucie gorąca. Co więcej estrogenu wpływają na relaksację mięśniówki gładkiej ściany naczyń krwionośnych, przed co ulegają one poszerzeniu i napełniają się krwią. 

Uderzenia gorąca – nadczynność tarczycy 

Tarczyca jest gruczołem w kształcie motyla, który znajduje się u podstaw szyi. Zdaniem tego gruczołu i jest synteza hormonów tarczycy. Tarczyca wpływa na Przemiany metaboliczne, oddziałuje na temperaturę ciała oraz wzrost i rozwój. 

W momencie kiedy wytwarzano jest zbyt duża ilość hormonu tarczycy, dochodzi do stanu zwanego nadczynnością tarczycy. Niektóre główne objawy nadczynności tarczycy to uderzenia gorąca, kołatanie serca oraz wrażliwość. 

Bardzo często zdarza się też, że pacjenci nie mogą schudnąć lub przybierają na wadze z powodu nadmiernego głodu. Nadczynność tarczycy coraz częściej dotyka kobiet i może pojawić się około 45 – 55 roku życia. Zdarza się, że objawy nadczynności mogą być mylone z objawami menopauzy. 

Uderzenia gorąca – inne przyczyny 

Uderzenia gorąca, które definiowane są jako nagłe odczucie ciepła, która rozchodzi się po całym ciele i utrzymuje się zazwyczaj przez kilka minut, nie zawsze są przyczyną poważniejszych schorzeń. Wystąpienie takich uderzeń gorąca możliwe jest też pod wpływem czynników takich jak:

  • jedzenie pikantnych potraw
  • palenie papierosów
  • wysoka temperatura
  • uczucie stresu lub niepokoju
  • noszenie grubej odzieży
  • kofeina
  • alkohol 

Zapobieganiem pojawienia się uderzenia gorąca i jest unikanie wspomnianych wyżej czynników. Należy unikać przede wszystkim picia kawy oraz mocnej herbaty, niewskazane jest też stosowanie używek. Warto zadbać o lekki, przewiewny strój oraz optymalną temperaturę w pomieszczeniu. 

Zobacz też: http://www.zieloni2004.pl/trening-miesni-kegla/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here