Praca pilota to niezwykle odpowiedzialne zajęcie. Tradycyjną formą zatrudnienia Pilotów przez linie lotnicze jest etat w oparciu na umowę o pracę. Daje to nie tylko względną stabilność zatrudnienia, ale również zabezpieczenie zdrowotne i emerytalne. W ostatnim czasie firmy lotnicze coraz częściej nawiązują współpracę z pilotami w oparciu o inny stosunek pracy. Na jakie zatrudnienie powinien zdecydować się pilot? Czy własna działalność gospodarcza jest to dobry pomysł na biznes? Przekonajmy się!
Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/pilot-samolotu-na-etacie-czy-na-wlasnej-dzialalnosci/
Własna działalność gospodarcza jako pilot samolotu
Obecnie coraz częściej pojawił się trend w gospodarce, który tyczy się zatrudnienia pilotów samolotu. Pracownicy występują w obrocie prawnym jako firmy. Zakładają oni jednoosobową działalność gospodarczą i stają się w tym samym teoretycznie równoprawnym podmiotem gospodarczym. Wówczas firmy lotnicze nawiązują współpracę z taką osobą w oparciu o umowę zlecenie czy umowa o dzieło. Takie rozwiązanie bardziej opłaca się z punktu ekonomicznego. Firmy lotnicze nie realizują wtedy kosztów pracy, a ty sam zarobisz więcej. Jako firma masz również na ogół korzystniejszy rozwiązania podatkowe, niż pracownik na etacie. Płacisz bowiem wyższą składkę na ubezpieczenie emerytalne, ale zarobki sprawiają, że nie jest ona tak dotkliwa.
Samozatrudnienie – praca pilota samolotu
Samozatrudnienie jest to dużo większa odpowiedzialność, niż praca etatowa. Zasadniczo współpracownicy firmy lotniczej są ubezpieczeni. Podobnie jak odpowiedzialność dotycząca błędów zdrowotnych. Umowa między twoją jednoosobową firmę, a liniami lotniczymi może jednak wyglądać zupełnie inaczej. Jeżeli szkoda jest wynikiem twojego błędu, ani siły wyższej, to osoby trzeciej czy winy poszkodowanego, możesz być obciążony nawet całością szkody. Wówczas wybronić się możesz argumentem, że samolot jest częścią twojego przedsiębiorstwa. Jednak pracując na nim, z punktu widzenia jesteś jego posiadaczem. Posiadacz to nie jest to samo co właściciel. Umowa z filmu lotniczą może zawierać takie niuanse. Jednak ważne jest to, abyś przed jej podpisaniem, skonsultował się z prawnikiem i obdyskutował każdy szczegół.
Zobacz też: http://www.zieloni2004.pl/pilot-ile-jest-w-stanie-zarobic-zarobki-pilota-samolotu/