Łysienie androgenowe – przyczyny, objawy i metody leczenia

Nadmierne wypadanie włosów może być wywołane przez łysienie androgenowe. Schorzenie to dotyka nie tylko mężczyzn, ale również i kobiety. Jakie są jego przyczyny, objawy i metody leczenia?

Czym jest łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe jest schorzeniem uwarunkowanym genetycznie, które prowadzi do nadmiernego wypadania włosów. Najczęściej rozpoczyna się ono od czubka głowy, a potem rozszerza się na czoło.

Często łysienie androgenowe nazywane jest także łysieniem typu męskiego. Dotyka ono wielu mężczyzn – nawet połowy populacji po przekroczeniu 50. lat, ale również chorują na nie kobiety.

Przyczyny łysienia androgenowego

Głównym powodem łysienia androgenowego jest nadwrażliwość na DHT (dihydrotestosteron) – pochodną testosteronu. Oddziałuje on na mieszki włosowe, skutkując w ich stopniowym zaniku. W efekcie włosy stają się coraz krótsze, cieńsze, wypadają i w końcu ich wzrost jest zahamowany całkowicie.

U kobiet łysienie androgenowe może być wywołane zaburzeniami hormonalnymi, na przykład:

– PCOS (zespół wielotorbielowatych jajników)
– guzami nadnerczy, jajnika
– zespołem Cushinga

Łysienie androgenowe – metody leczenia

Łysienie androgenowe to choroba trudna w leczeniu. Nie wymaga ona wprawdzie prowadzenia kuracji, ale decyduje się na nią wielu chorych, aby spowolnić jej postępowanie. Istnieją także metody na przywrócenie gęstości włosów jak transplantacja włosów Katowice lub wykonana w innym mieście.

Najczęściej stosuje się leczenie miejscowe i ogólne, w tym z użyciem minoksydylu, który stymuluje komórki mieszka włosowego. Leczenie ogólne polega na zastosowaniu finasterydu. Metody te wybierane są jako pierwsze, ale warto wskazać, że nie są w stanie zapewnić optymalnych efektów u każdego pacjenta.

Alternatywną metodą leczenia łysienia androgenowego jest przeszczep włosów Śląsk to jeden z obszarów, gdzie taka metoda jest dostępna. Klinika przeszczepu włosów może wówczas wykonać zabieg polegający na odtworzeniu pierwotnej gęstości włosów. Profesjonalnie wykonana transplantacja włosów Katowice lub w innym mieście może zapewnić bardzo wysoką skuteczność.

Podsumowując, łysienie androgenowe to schorzenie, które warunkowane jest genetycznie. Może być leczone miejscowo i ogólnie, przy czym najskuteczniejszą metodą jest przeszczep włosów Śląsk czy w innym regionie. Dobra klinika przeszczepu włosów może zagwarantować swoim pacjentom najlepsze rezultaty!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzerost migdałków
Następny artykułLiposukcja a lipoliza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here