Maria Nurowska – książki autora utrzymane w konwencji historii i romansu

0
1840

Wielu pisarzy opiera swoją twórczość na własnych doświadczeniach i przeżyciach. Dlatego analizując literaturę, w wielu dziełach łatwo jest wyróżnić wątki autobiograficzne, wplecione przez ich twórców. Mogą one dotyczyć chociażby historii rodzinnych. Nie stroniła od nich Maria Nurowska – książki autora opowiadają o silnych postaciach kobiecych, trudnej przeszłości i złożoności ludzkiej natury. Jej powieści to idealne propozycje dla wielbicieli literatury obyczajowej.

Historia autorki

Nic dziwnego, że życiowe doświadczenia tak bardzo wpłynęły na twórczość Marii Nurowskiej – książki autora to tylko jedne z jej dzieł, tworzonych równolegle ze scenariuszami sztuk teatralnych. Jej ojciec był wysoko postawionym właścicielem pałacu, matka zaś legionistką i komunistką. To tłumaczy czytelnikom, dlaczego historie opisywane przez Marię Nurowską często osadzane były w czasach II wojny światowej.

Krytycy wielokrotnie zwracali uwagę na to, jak dobrze pisarka potrafiła zestawiać ze sobą kontrasty i obalać stereotypy dotyczące pochodzenia czy płci. Z niezwykłą starannością podchodziła do budowania swoich fikcyjnych bohaterów, nadając im wyraźny rys psychologiczny. Jednocześnie powieści Marii Nurowskiej – książki autora ukazywały się także w formie nowel – czyta się szybko, z zaciekawieniem. Być może ma na to wpływ również fakt, że pisarka debiutowała wcześniej w magazynie “Literatura”. Krótkie formy literackie z pewnością pozwoliły jej nabyć doświadczenie.

Maria Nurowska – książki autora, które warto mieć na swojej półce

Pisarka nigdy nie ukrywała osobistych historii, na których opierała się w trakcie tworzenia kolejnych tekstów. Twierdziła, że autentyczność i opowiadanie o swoich przeżyciach to część jej zawodu. Przekonania z pewnością wpłynęły na lekkie pióro Marii Nurowskiej – książki autora ukazywały się na rynku z dużą częstotliwością. Jej powieści obyczajowe spełniły wszystkie oczekiwania czytelników: z jednej strony są to wciągające książki, opowiadające o codziennym życiu i rozterkach. Z drugiej jednak, wiele tytułów pozwoliło czytelnikom dowiedzieć się nieco więcej o historii kraju, funkcjonowaniu armii i postaciach takich jak generał Anders. Książki Marii Nurowskiej przypadły do gustu także zagranicznym czytelnikom – przetłumaczono je między innymi na język niemiecki i francuski.

Najbardziej znane i lubiane powieści autorstwa Marii Nurowskiej znajdziesz w Skupszopie – internetowym sklepie z książkami nowymi i używanymi. Za pośrednictwem portalu możesz także sprzedać tytuły, które już przeczytałeś, aby zrobić na swojej półce miejsce na nowe powieści. Być może będzie to na przykład “Wyspa na lądzie”, “Mój przyjaciel zdrajca” lub “Postscriptum” Marii Nurowskiej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here