Nagrobki

Wybór nagrobka nie jest łatwy, wymaga dokładnego przemyślenia. Bliscy najczęściej chcą wybrać nagrobek, który spodobałby się osobie zmarłej, a jednocześnie pragną uczcić je pamięć. Na rynku jest wiele różnych nagrobków, różnią się materiałem, wykończeniem, stylem i ceną. Jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Nagrobki Warszawa – jaki kamień wybrać?

Zakłady kamieniarskie proponują nagrobki wykonane z różnego typu kamieni, np. granitu, marmuru czy piaskowca. To, z czego wykonany jest nagrobek, ma wpływ na jego wygląd, trwałość i sposób pielęgnacji. Nagrobki granitowe należą do najczęściej wybieranych. Są łatwe do formowania, dlatego można nadać mu wybrane kształty, nie matowieją i nie pękają pod wpływem wody, są odporne na warunki atmosferyczne. Granit występuje w wielu wersjach kolorystycznych, z łatwością można dopasować go do gustu klienta. Dostępne kolory to delikatne szarości, subtelne beże, odcienie rdzawe, różowe, czerwonawe, czarne. W każdym kolorze występuje wiele różnych odcieni i odmian. Granit jest łatwy do utrzymania w czystości, do jego umycia wystarczy ciepła woda. Wygląd nagrobka z granitu nie zmienia się przez wiele lat. Plusem jest również atrakcyjna cena. Nagrobki marmurowe są droższe i mniej wytrzymałe niż granit. Kamień jest elegancki, subtelny i szlachetny, ma ciekawą formułę, która pięknie rozprasza światło. Najczęściej występujące kolory to biały i czarny, ale dostępne są również inne odcienie np. beżowy, złoty, zielny czy złoty. Wykonany nagrobek z marmuru wymaga odpowiedniej pielęgnacji za pomocą specjalnych środków oraz regularnej konserwacji. Najrzadziej wybierane są pomniki z piaskowca, których dużym minusem jest trudny i czasochłonny sposób pielęgnacji.

Nagrobki pojedyncze i nagrobki podwójne

Podstawowy podział nagrobków obejmuje nagrobki pojedyncze i nagrobki podwójne. Nagrobki pojedyncze mają zazwyczaj wymiar 90x190cm, przeznaczone są pod jedno pojedyncze miejsce na cmentarzu. Nadają się na grób jednoosobowy oraz głębinowy. Nagrobki podwójne przeznaczone są do pochowania więcej niż jednego członka rodziny. Dostępne są również duże rodzinne grobowce, przeznaczone do pochówku całej rodziny, nagrobki dziecięce oraz nagrobki urnowe. Nagrobki Poznań to duży wybór i wysoka jakość.

Jaki dodatki do nagrobków wybrać?

Sam nagrobek to nie wszystko. Przy wyborze pomnika cmentarnego należy jeszcze wybrać dodatki. Najczęściej klienci wybierają krzyż z tabliczką napisową i zdjęciem, wykonanym na porcelanie lub krysztale, wazon, lampion, ozdobne aplikacje, ozdoby z brązu lub stali, rzeźby. Do dodatków można również zaliczyć ławkę czy skrzynię na rzeczy do sprzątania nagrobka. Ważne są zdobienia liter, ich kolor i kształt. Najczęściej wybierane są litery złote, srebrne lub czarne. Warto zwrócić uwagę, aby dodatki były wykonane w podobnym stylu, pasowały do wyglądu nagrobka, dobrze komponowały się z całością. Napis na nagrobku to nie tylko imię i nazwisko osoby zmarłej, ale również cytat z Biblii czy ulubiona sentencja osoby zmarłej. Dodatki sprawiają, że nagrobek nabiera oryginalnego charakterku, są również sposobem na oddanie czci osobie zmarłej.

Wzór na nagrobku

Wybór wzorów na nagrobkach jest bardzo duży, każda zainteresowanym może wybrać pomnik, który przypadnie mu do gustu. W Polsce działa Ogólnopolskiego Konsorcjum Kamieniarskiego Sacrum Granity Polska, zrzeszające 80 firm kamieniarskich. Dzięki niemu działa galeria ładnych nagrobków. Warto pamiętać, że projekty  nagrobków zawarte w galerii autoryzowanych projektów nagrobków są chronione prawem autorskim, ich wykorzystanie wymaga zgodny właściciela. Warto zadbać o legalność wzoru nagrobka, w przeciwnym wypadku kamieniarzom grozą wysokie kary. Niestety, nadal na cmentarzach całego kraju wykonane są nagrobki przez lokalnych kamieniarzy, które są nielegalne. Trzeba pamiętać, że wprowadzenie przez kamieniarza dopuszczającego kilku zmian nie powoduje powstanie nowego wzoru, wolnego od roszczeń prawnych autorów. Wzory na nagrobkach mogą mieć różny charakter, np. nowoczesny, klasyczny czy elegancki. Nowoczesny nagrobek najczęściej wybierają bliscy osoby młodej. Ważne, aby wzór odpowiadał potrzebom zamawiającego i spełniał jego oczekiwania. Istnieje możliwość zamówienia wzoru pomnika według indywidualnego projektu. Należy jednak pamiętać, że w takim wypadku cena będzie wyższa.

Na co zwrócić uwagę, wybierając nagrobek?

Przed wyborem nagrobka należy sprawdzić, jakie wymagania ma dany cmentarz. To bardzo ważne, ponieważ może się okazać, że zamówiony nagrobek będzie wymagał kosztownych przeróbek. Firmy kamieniarskie zbierają informacje na temat projektu nagrobka i sprawdzają, czy odpowiada wymaganym normom. Aby nagrobek był trwały i estetyczny, warto wybrać sprawdzony zakład kamieniarski, który wyróżnia się dobrymi opiniami, doświadczeniem i solidnością. Warto zwrócić uwagę, aby nagrobek miał wysokość dopasowaną do pozostałych nagrobków z otoczenia, w przeciwnym razie może źle wyglądać. Najlepiej wybrać pomnik ze zdejmowaną nakrywa, co ułatwi otwieranie nagrobka do kolejnych pochówków. Kamieniarze powinni zwrócić uwagę na prawidłowe ustawienie liter oraz rozmieszczenie dodatków, tak, aby powstał estetyczny projekt. Ważna jest wysoka jakość, dzięki której nagrobek będzie służył rodzinie przez wiele dekad.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here