Jak nauczyć dziecko czytać?

Zanim dziecko trafi do szkoły, warto by rodzice zapoznali je z książkami i nauczyli czytać. Dzięki temu dziecko łatwiej poradzi sobie na lekcjach w szkole. Niektóre maluchy mogą być zniechęcone do czytania. Pamiętajmy, aby w takiej sytuacji nie zmuszać malucha do pracy. Jeżeli połączymy zabawę z nauką, dzieci same będą chciały poszerzać swoją wiedzę. Naukę czytania będą kojarzyły z przyjemną zabawą, a nie obowiązkiem.

Jak nauczyć dziecko czytać?
Do czytania niezbędna jest znajomość liter. Należy więc zacząć od zaznajamiania malucha z alfabetem. Nie musi to być nudne uczenie się liter na pamięć. Do nauki możemy wykorzystać specjalną książkę przeznaczoną dla przedszkolaków. Oczywiście możemy obejść się bez gotowych rozwiązań i wykorzystać to co mamy w domu. Ciekawym sposobem jest wypisanie razem z dzieckiem liter, na osobnych kartkach. Następnie takie kartki możemy porozwieszać po całym pokoju dziecka. Spróbujmy z najmłodszym układać wypisane litery w konkretne słowa.
Uczenie dzieci alfabetu na pamięć, może sprawić, że szybko zniechęcą się do dalszej nauki. Na początku warto nauczyć dziecko jego imienia. Maluch musi zrozumieć, że litery układają się w różny sposób, tworząc tym samym wyrazy. Do nauki wykorzystujmy gry i zabawy. Wiele z nich możemy znaleźć w internecie, poradnikach i książkach. Nie zapominajmy o zabawie w sylabizowanie.
Bardzo ważne jest czytanie dzieciom, zanim same opanują tę umiejętność. Wybierajmy książki, których tematyka na pewno przypadnie do gustu małym słuchaczom. Jeżeli dzieciom spodoba się literatura, to same będą chciały po nią sięgać. Chętne i zmotywowane do nauki szybko i łatwo nauczą się czytania.

Co zrobić, kiedy dziecko nie chce się uczyć?
Niektórym dzieciom nauka przychodzi łatwiej, innym nieco trudniej. To drugie, skutkować może rezygnacją i zniechęceniem dziecka do nauki czytania. Postarajmy się zrobić co w naszej mocy, aby zapobiegać takim sytuacją. Dziecko musi czuć się docenione i zobaczyć, że jego próby i starania przynoszą jakiś skutek. Dlatego chwalmy jego pracę i wszelkie postępy. Możemy nawet nagradzać dziecko, jeżeli widzimy, że się stara i podejmuje jakieś próby. Dzięki temu maluch będzie zmotywowany do dalszej nauki.

Kolejną sprawą jest forma nauki, o której wspomniane było już nieco wcześniej. Nauka poprzez zabawę to najlepszy i najbardziej efektywny sposób. Dla dzieci czytanie staje się przyjemnością i świetną zabawą, dzięki czemu są chętne do dalszej pracy. W przypadku gdy nasze dziecko nie chce się kontynuować nauki, dajmy mu trochę czasu na odpoczynek. Możliwe, że wymagaliśmy od niego za dużo, albo jest jeszcze za małe na przyswojenie takich informacji. Dajmy mu czas, aby później wrócić do dalszej pracy z motywacją i nowym nastawieniem. Zachęcajmy dziecko, nie do nauki, ale do zabawy i wykorzystujmy każdą chwilę zapoznając malucha z alfabetem. Możemy uczyć dziecko podczas jazdy samochodem, spaceru, czy wizyty w sklepie. Ucząc dziecko czytać, my również z tego korzystamy, spędzając z najmłodszym więcej czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here