Aktywność na świeżym powietrzu i obcowanie z naturą mają niezwykle pozytywny wpływ na samopoczucie i zdrowie człowieka, niezależnie od wieku. Badania wskazują, że każdy powinien spędzać na zewnątrz co najmniej 2 godziny tygodniowo, ale tak naprawdę im więcej, tym lepiej. Jednym z ciekawych sposobów na kontakt z otaczającą przyrodą jest wędkowanie.
Wędkarstwo to hobby dla osób, które mają w sobie dużą dozę cierpliwości. Uprawiane amatorsko nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej ani dobrej kondycji. Pozwala spędzać czas w plenerze, przynosi dużo satysfakcji, zmusza do ciągłego doskonalenia się i zdobywania wiedzy oraz pozwala na nawiązanie nowych znajomości. Jak postawić swoje pierwsze kroki w tym ciekawym hobby?
Zanim kupisz wędkę, znajdź towarzysza do wspólnych wypraw na ryby
Pierwsze wyprawy na ryby warto odbyć z kimś, kto jest pasjonatem wędkowania i będzie potrafił pokazać, na czym polega to hobby. Później, gdy już złapie się bakcyla, konieczne będzie zgromadzenie podstawowego sprzętu, takiego jak wędka, kołowrotek, żyłki, haczyki, spławiki, czy różnego rodzaju przynęty i zanęty. Wybór konkretnego rodzaju akcesoriów będzie zależał od tego, jaki rodzaj wędkarstwa chce się uprawiać. Czego innego będzie bowiem wymagał spinning niż np. łowienie z gruntu. Właśnie dlatego najlepiej zaczekać z kupnem sprzętu póki nie pozna się tego hobby i metod łowienia, towarzysząc jednemu z pasjonatów.
Dobierz niezbędny sprzęt wędkarski
Część sprzętu wędkarskiego na początek można od kogoś pożyczyć lub odkupić. Potem warto odwiedzić specjalistyczny sklep wędkarski – stacjonarnie lub online. W niektórych miejscach można liczyć na profesjonalne doradztwo zwłaszcza, jeśli sklep prowadzą prawdziwi pasjonaci. W internecie również można znaleźć przydatne porady, np. na blogu sklepu Miętus. Warto pamiętać, żeby nie rzucać się na początku w wir zakupów. Dobrze jest najpierw dopytać i przemyśleć, co faktycznie się przyda.
Pamiętaj o karcie wędkarskiej
Żeby móc legalnie uprawiać wędkarstwo na polskich wodach śródlądowych, wymagane jest poznanie przepisów dotyczących wędkowania i uzyskanie karty wędkarskiej. Obecnie organizacją egzaminów uprawniających do jej otrzymania zajmuje się Polski Związek Wędkarski, natomiast wniosek o jej wydanie składa się do wydziału ochrony środowiska starostwa powiatowego właściwego dla swojego miejsca zamieszkania.
Znajdź dobre miejsca na wędkowanie
Wybierając miejsca połowu koniecznie trzeba najpierw sprawdzić, czy nad konkretnym zbiornikiem wodnym jest to legalne. Taką informację można uzyskać np. dzwoniąc do lokalnego okręgu PZW lub przeglądając bazę łowisk dostępną na stronie wedkuje.pl. Istnieją bowiem miejsca, które należą do obszarów chronionych lub wędkowanie jest tam zakazane w niektórych terminach w ciągu roku ze względu na ochronę gatunkową. Warto też zapytać o rekomendacje „starych wyjadaczy”, którzy będą w stanie podpowiedzieć, jakie miejsca będą najlepsze dla początkujących.