Komórki macierzyste coraz częściej są sposobem na uporanie się z dolegliwościami w obrębie stanu kolanowego. Stanowią świetną alternatywę dla operacji, jednocześnie będąc mniej inwazyjną metodą. Jak działają? Jakie efekty daje podanie komórek macierzystych do stawu kolanowego? Sprawdźmy!
Czym są komórki macierzyste?
Komórki macierzyste, znane także jako MSC (Mesenchymal Stem Cells), występują w każdym żywym organizmie. Pełnią rolę zaplecza regeneracyjnego dla organizmu i mogą być wykorzystane w różnego rodzaju stanach zapalnych, ubytkach i urazach. Dlaczego? Otóż mają one potencjalnie nieograniczoną liczbę podziałów i są zdolne do różnicowania się w kierunku innych komórek. Sprzyja to zatem osiągnięciu procesu regeneracyjnego. Są bardzo często wykorzystywane w chirurgii ortopedycznej z uwagi na zdolność przekształcania się w komórki tkanki kostnej, chrzęstnej oraz łącznej.
Jak medycyna estetyczna pomaga w osiągnięciu idealnej sylwetki? Sprawdź na: http://kobieceporady.pl/medycyna-estetyczna-nowoczesny-sposob-na-poprawe-sylwetki .
Dlaczego komórki macierzyste są wykorzystywane w leczeniu kolana?
Ból stawu kolanowego to jedna z najczęstszych dolegliwości, która bywa spowodowana urazem, przeciążeniem albo zwyrodnieniem. Jeśli na czas nie zdiagnozuje się przyczyny i nie zacznie odpowiedniego postępowania leczniczego, skutkami mogą być nieodwracalne zmiany zwyrodnieniowe. W ortopedii coraz częściej eksperci wykorzystują do leczenia komórki macierzyste, których nadrzędną cechą jest zdolność dzielenia się, różnicowania i specjalizacji do typu komórek, które je otaczają. Wskutek procesów fizjologicznych dochodzi do przebudowywania się komórek, które uzupełniają ubytki i sprzyjają gojeniu uszkodzonych tkanek. Podanie komórek macierzystych do stawu kolanowego jest znacznie mniej inwazyjne niż operacja klasyczna, laparoskopowa czy artroskopia.
Komórki macierzyste w leczeniu kolana – efekty
Zabiegi są nieinwazyjne, a ich celem jest uniknięcie lub odsunięcie w zabiegu operacyjnego. Mają za zadanie pobudzić regenerację struktur układu ruchu, zredukować dolegliwości bólowe i ograniczyć konieczność stosowania środków przeciwbólowych. Naturalnym efektem wykorzystywania komórek macierzystych w leczeniu kolana jest poprawia ruchomości stawu, by możliwy był powrót do wcześniejszej aktywności fizycznej. Metoda ta wpływa na komfort życia pacjenta. Znajduje zastosowanie w regeneracji ubytków kostnych powstałych wskutek urazów, uszkodzeń więzadeł i chrząstki stawowej, stanów zwyrodnieniowych i znacząco skraca proces gojenia uszkodzonych przez proces zapalny tkanek. Rekonwalescencja po ich podaniu trwa zazwyczaj kilka tygodni i wówczas zalecana jest odpowiednia rehabilitacja.
Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.