Próchnica zębów

Próchnica to choroba pochodzenia bakteryjnego objawiająca się demineralizacją tkanek twardych zęba – szkliwa, zębiny i cementu korzeniowego. Nieleczona może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jakie są przyczyny powstawania próchnicy?

W Polsce z próchnicą zębów zmaga się blisko 98% społeczeństwa. Za jej rozwój odpowiedzialne są bakterie L. acidophilus oraz paciorkowce (głównie Streptococcus mutans). Do wizyty u dentysty w Zakopanem powinny skłonić Cię m.in. uporczywy ból i zwiększona wrażliwość zębów oraz widoczne ubytki. Sprawdź, w jaki sposób przebiega leczenie próchnicy.

Co powoduje próchnicę zębów?

Próchnica zębów jest powszechnym problemem dotyczącym zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jej główną przyczyną są bakterie obecne w płytce nazębnej. Ich szkodliwe działanie polega na wytwarzaniu kwasów w wyniku metabolizmu cukrów, co prowadzi do uszkodzenia tkanek twardych zęba.

Podstawowe czynniki wpływające na rozwój próchnicy:

  • obecność bakterii próchnicotwórczych;
  • spożywanie słodkich i lepkich pokarmów;
  • predyspozycje genetyczne;
  • czas – im dłużej bakterie bytują w jamie ustnej, tym większe ryzyko powstania próchnicy.

Zmiany próchnicowe są zwykle zlokalizowane w rowkach i zagłębieniach na powierzchni żującej zębów trzonowych, przydziąsłowej części wszystkich zębów oraz miejscu stykania się zębów trzonowych i przedtrzonowych. Ubytki mogą powstawać w jednym zębie lub kilku na raz.

Objawy próchnicy

Jednym z pierwszych objawów próchnicy są przebarwienia na zębach w postaci białych lub ciemnych plamek, będące następstwem demineralizacji szkliwa. Wkrótce potem dochodzi do powstania ubytków próchnicowych, które z czasem stają się coraz większe. Gdy próchnica jest już w zaawansowanym stadium, a bakterie docierają do głębszych tkanek, pojawia się dokuczliwy ból zębów.

Nieleczona próchnica niesie za sobą wiele konsekwencji zdrowotnych. Prowadzi nie tylko do ekstrakcji zębów, ale może być bezpośrednią przyczyną chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca, kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie mięśnia sercowego czy sepsa.

Leczenie próchnicy zębów w Orto Smile

Sposób leczenia próchnicy w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania choroby. W początkowej fazie przeprowadzana jest remineralizacja zęba. Zabieg polega na oczyszczeniu zmienionych chorobowo miejsc i nałożeniu preparatu z wysoką zawartością fluoru. Jeśli próchnica spowodowała powstanie ubytku, to konieczne jest jego uzupełnienie. W tej sytuacji leczenie stomatologiczne obejmuje dokładne opracowanie i wypełnienie ubytku przy zastosowaniu kompozytu.

Leczenie kanałowe (endodontyczne) wdrażane jest w przypadku głębokich ubytków próchnicowych. Polega ono na usunięciu zakażonej miazgi, oczyszczeniu kanałów zębowych i wypełnieniu ich gutaperką. Ostatnim etapem jest odbudowa korony zęba.

Jak zapobiegać próchnicy?

Profilaktyka próchnicy opiera się przede wszystkim na prawidłowej higienie jamy ustnej (szczotkowaniu zębów, stosowaniu nici dentystycznych i płukanek), ograniczeniu spożywania produktów bogatych w cukry proste, a także wizytach kontrolnych u dentysty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here