Objawy uszkodzonej poduszki skrzyni biegów

Awarie oraz usterki związane z poduszką skrzyni biegów mogą negatywnie wpłynąć na komfort podróżowania oraz doprowadzić do szybszego zużycia różnych elementów i podzespołów pojazdu. Wykrycie tej usterki jest utrudnione. Ma ona oczywiście dość charakterystyczne objawy, ale mogą one również wskazywać na inne awarie i problemy.

Odpowiednie zdiagnozowanie uszkodzenia poduszki skrzyni biegów jest sprawą bardzo istotną. Im szybciej uda się to zrobić, tym więcej jest czasu na odpowiednią reakcję i uniknięcie późniejszych poważniejszych i o wiele bardziej kosztownych awarii.

Podstawowe informacje na temat poduszki skrzyni biegów

Poduszka skrzyni biegów to specjalny element wykonany z gumy, którego głównym celem jest efektywne tłumienie drgań, które pojawiają się w czasie pracy skrzyni biegów. Mogą one być przenoszone na nadwozie samochodu, więc sprawna poduszka ma istotny wpływ na komfort podróżowania. Poza tym, dzięki sprawnej poduszce, cały układ skrzyni pracuje prawidłowo, a jego elementy nie są narażone na zużycie i uszkodzenia różnego typu.

Najczęściej w pojazdach mechanicznych montuje się jedną poduszkę skrzyni biegów, ale w poprzecznie ułożonych silnikach benzynowych, konstrukcje uwzględniają jedną (przy wale napędowym albo karoserii) lub dwie (w dolnej części jednostki napędowej) poduszki.

Oczywiście poduszka skrzyni biegów to element eksploatacyjny o ograniczonej żywotności. W związku z tym istotna jest regularna kontrola jej stanu. Warto reagować odpowiednio szybko i profilaktycznie dokonywać wymiany niż ryzykować powstawanie poważnych awarii generujących wysokie koszty.

Co może świadczyć o konieczności wymiany poduszki skrzyni biegów?

Najprostszym sposobem oceny stanu poduszki skrzyni biegów jest zachowanie samochodu. Kontroli można też dokonać wizualnie pod warunkiem posiadania odpowiedniej wiedzy. Ta metoda wymaga demontażu osłon silnika i skrzyni biegów. W manualnych skrzyniach biegów, poduszka pogarsza płynność zmiany przełożeń. Wyczuwalne są też spore wibracje oraz słychać dźwięki dochodzące ze skrzyni biegów, szczególnie w czasie podróżowania po nierównej nawierzchni. W autach posiadających przekładnie automatyczne, objawem zużycia poduszki skrzyni biegów są stuki słyszane w czasie zmiany biegu z D na R.

Dodatkowo o konieczności wymiany poduszki skrzyni biegów mogą świadczyć wibracje dźwigni zmiany biegów. Dotyczy to konstrukcji manualnych, jak również automatycznych. O uszkodzeniu poduszki może (ale nie musi) świadczyć mocniejsze ruszanie się silnika po rozbujaniu pojazdu przy otwartej masce.

Wybierz warsztat specjalizujący się w naprawie skrzyń biegów:

skrzynie biegów Warszawa, Kraków, Gdańsk, Łódź, Wrocław

O czym jeszcze warto pamiętać?

Samodzielna wymiana poduszki skrzyni biegów jest możliwa, ale wymaga odpowiedniego sprzętu, wiedzy, umiejętności i doświadczenia. W związku z tym o wiele bardziej rozsądne jest powierzenie takiej naprawy wykwalifikowanemu fachowcowi. Na szczęście na polskim rynku działa wiele warsztatów, które specjalizują się w skutecznej realizacji usług naprawczych tego rodzaju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here