Kiedy konieczna jest kalibracja alkomatu

Alkomat to bardzo przydatne urządzenie nie tylko w przypadku kierowców. W szybki i pewny sposób określa on stężenie alkoholu we krwi. Na tej podstawie łatwo można podjąć właściwą decyzję – na przykład o wyruszenie w drogę samochodem lub udaniu się do swojej pracy. Jednak, aby wynik był prawidłowy, konieczna jest regularna kalibracja alkomatu. Na czym ona polega i dlaczego jest taka ważna?

Czym jest kalibracja alkomatu?

Adiustacja alkomatu, czyli jego kalibracja, zapewnia wysoką wiarygodność oraz dokładność dokonywanych pomiarów. Z czasem działanie urządzenia może bowiem podlegać pewnym zakłóceniom. W czasie adiustacji alkomat wykonuje pomiary na próbkach wzorcowych, a wskazywane wyniki umożliwiają ponowne ustawienie urządzenia.

Kiedy konieczne jest wykonanie kalibracji alkomatu?

Czy każdy alkomat musi być poddawany adiustacji? Z oczywistych powodów takie czynności nie są konieczne w przypadku alkomatów jednorazowych. Także wiele tanich modeli, wykonanych z wątpliwej jakości podzespołów, nie jest poddawanych kalibracji, ponieważ nie zapewniają one wystarczającej dokładności pomiaru.

W pozostałych przypadkach warto regularnie dokonywać adiustacji. Jak często wymagana jest kalibracja alkomatów? To zależy od kilku czynników:

  • Rodzaj wykorzystywanego sensora. Alkomaty półprzewodnikowe są adiustowane nawet co 3 miesiące. W elektronicznych wystarczy wykonywać takie czynności raz do roku.
  • Intensywności użytkowania. Każdy wykonany pomiar wpływa na dokładność kolejnych badań.
  • Sposób przechowywania. Wilgotność i skrajne temperatury mogą przyśpieszyć konieczność zrobienia kolejnej adiustacji.
  • Cel wykonywanych pomiarów. Im większa dokładność jest wymagana, tym częściej dokonywać trzeba kalibracji urządzenia.

W większości modeli wystarczy wykonać adiustację raz w roku. Jednak dobrym zwyczajem jest robienie tego co 6 miesięcy. Jednak zawsze warto zapoznać się ze wskazaniami producenta. Ten powinien podać, co jaki czas lub co ile pomiarów konieczne jest kalibrowanie alkomatu.

Czy można samemu skalibrować alkomat?

Teoretycznie możliwe jest dokonanie kalibracji we własnym zakresie. Jednak konieczne jest do tego posiadanie odpowiednich wzorców oraz urządzeń umożliwiających adiustację. Takie wyposażenie posiada każdy serwis alkomatów, dlatego też warto udać się tam w celu dokonania adiustacji. Czynność taka nie powinna trwać dłużej niż 30 minut. Natomiast wynik profesjonalnie wykonanej kalibracji zapewni najwyższą wiarygodność uzyskanych wyników. A źle skalibrowane urządzenie może wprowadzić użytkownika w bardzo kosztowny błąd, który zweryfikuje patrol policji lub kierownictwo firmy. W takim przypadku kalibracja wykonana we własnym zakresie nie będzie wytłumaczeniem, które ochroni przed otrzymaniem mandatu lub zwolnienia dyscyplinarnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here