Odżywka białkowa

Osoby, które pierwszy miesiąc treningów nie złamał, z pewnością interesują się dalszym rozwojem. Jedno jest pewne, warto ćwiczyć, dobrze się odżywiać i uzupełnić dietę o odżywkę białkową.

Najczęściej po odżywki białkowe sięgają osoby aktywne fizycznie w tym zawodowi sportowcy. Tam, gdzie liczy się beztłuszczowa masa mięśniowa, przydatna będzie zbilansowana dieta, plan treningowy i dostosowana do indywidualnych potrzeb suplementacja. Odżywka białkowa ma duże znaczenie w procesie budulcowym mięśni, a ponadto przyśpiesza ich regenerację po treningu. Jest to dobre rozwiązanie dla profesjonalistów i amatorów. Warto jednak wiedzieć, jakie białko wybrać.

Wybierz odpowiednią dla siebie odżywkę białkową

Najbardziej popularne wśród osób aktywnych fizycznie są izolaty białek serwatkowych. Charakteryzuje je wysoka zawartość czystego białka, bo aż 90%, mają bardzo dobry profil aminokwasowym oraz posiadają multum aminokwasów rozgałęzionych BCAA. Izolaty białek serwatkowych (WPI) cieszą się dużą popularnością wśród zawodowych sportowców, co sprawia, że chętnie sięgają po nie również amatorzy i pół-profesjonaliści. To świetne źródło pełnowartościowego białka, które łatwo przyswaja się w organizmie.

Koncentrat białek (WPC) zaliczany jest do najtańszych odżywek i zawiera do 85% białka. W jego skład wchodzą aminokwasy egzogenne w tym BCAA, a na resztę składają się tłuszcze i cukry. Wspomniane dodatki sprawiają, że spośród odżywek białkowych WPC mają najlepszy smak. Ten rodzaj białka długo się wchłania (2-4 h), co sprawia, że nie jest to najlepsze rozwiązanie po treningu.

Hydrolizat białek serwatki (WPH) to połączenie wspomnianych wcześniej WPI i WPC. Zaletą tej odżywki jest natychmiastowa wchłanialność i bardzo wysoka, bo prawie 100% zawartość białka. Hydrolizaty są odpowiednie dla osób z nietolerancją laktozy, właśnie ze względu na duże ilości białka, a ponadto doskonale się rozpuszczają. Szybkość wchłaniania daje możliwość przyjmowania ich niezależnie od treningów.

Proteiny — jak ważne są dla organizmu?

Podstawowym zadaniem protein, jest dostarczenie niezbędnych aminokwasów egzogennych — czyli takich, których organizm sam nie produkuje. Białko pełni w ciele wiele funkcji, to materiał budulcowy mięśni, bierze udział w tworzeniu DNA, a także hormonów człowieka. Jest to kluczowy, a zarazem niezbędny składnik, który musi znaleźć się w diecie każdego człowieka. Różnica polega w ilości potrzebnego białka, które należy dostarczyć w codziennej diecie. Osoby aktywne fizycznie mogą potrzebować nawet 2 g na każdy kilogram wagi. Dla 90 kg ćwiczącego mężczyzny to 180 g białka, które odpowiada porcji 30 jaj. Pokazuje to, że dostarczenie wymaganej ilości białka, substancji odżywczych, witamin i minerałów bywa kulinarnym wyzwaniem. Dlatego stosuje się odżywki, które są „skondensowane”, co oznacza, że jeden koktajl jest w stanie zastąpić posiłek lub jego znaczną część.

Odżywka białkowa jest dla organizmu potrzebna, zwłaszcza dla osób aktywnych fizycznie. Znajdziemy w niej dużą ilość substancji budulcowych naszego ciała, bez których nie można prawidłowo funkcjonować. Sportowcy mają wyższe zapotrzebowanie na białko i może być trudno dostarczyć je tylko w posiłkach. Dlatego stosuje się odżywki, które zawierają izolaty białek serwatkowych, aby uzupełnić wszelkie niedobory, zbudować masę i szybko zregenerować się po ciężkim treningu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here