okno

Jeżeli jesteśmy na etapie planowania budowy swojego domu, z pewnością naszą uwagę zajmuje między innymi wybór najlepszych i najbardziej optymalnych cenowo okien. Stolarka okienna stanowi sporą część środków przeznaczonych na podstawowe wyposażenie domu. Większość z nas zdaje sobie sprawę, że okna montujemy na lata – często nawet na całe swoje życie, więc warto przed zakupem zrobić dokładny research i sprawdzić jakie opcje mamy do wyboru. Na rynku występują okna różnej grubości, z dwiema lub trzema szybami, a profile mogą być wykonane z drewna, aluminium lub tworzywa sztucznego. Każde z nich mają wady i zalety, których powinniśmy być świadomi, decydując się na konkretne rozwiązanie.

Okna drewniane czy plastikowe?

Prawdopodobnie po przeszukaniu ofert zdecydujemy się albo na okna wykonane z drewna, albo z PVC. To najczęstszy dylemat przyszłych właścicieli nowego domu. Okna drewniane są współcześnie uważane za najmodniejsze i najbardziej stylowe. Mają jednak kilka wad. Przede wszystkim są znacznie droższe niż okna wykonane z tworzywa sztucznego. Sam materiał jest na rynku droższy, a co za tym idzie, wszystkie produkty wytworzone przy jego udziale. Drewniane okna Jaworzno https://novobudowa.pl/okna/jaworzno/ różnią się wyłącznie wyglądem od okien PVC. Przy oknach plastikowych uzyskujemy dokładnie te same parametry przenikania ciepła oraz bariery akustycznej. Warto tu dodać, że jeżeli koniecznie zależy nam na wyglądzie drewna istnieje tańsze rozwiązanie – okna wykonane z PVC nie muszą być koniecznie białe. Okleina stylizowana na drewno to jedna z opcji, która pozwoli nam zachować sporo pieniędzy w portfelu, a jednocześnie z daleka – efekt będzie identyczny jak w przypadku drewnianych profili.

Okna aluminiowe – surowy styl czy cudowne właściwości?

Okna aluminiowe stają się coraz bardziej popularne, choć pojawiły się na rynku w komercyjnej sprzedaży dopiero kilka lat temu. Ich zastosowanie sprawdza się przy bardzo dużych powierzchniach przeszklenia – ogromnych drzwiach tarasowych czy oknach zajmujących całe ściany. Wówczas sztywność i trwałość metalu sprawi, że pod wpływem temperatury i przeciążenia profile nie będą się odkształcać. Jeżeli jednak nasze okna mają mieć standardowe rozmiary – płacimy więcej wyłącznie za wygląd okien z aluminium. Warto zadać sobie pytanie czy produkt jest wart swojej ceny. Pamiętajmy, że gust co do stylu wyposażenia naszego domu może na przestrzeni lat się zmieniać. Aluminium sprawia, że wnętrze wydaje się surowe, loftowe, niemal niewykończone.

Montaż najważniejszy

Dokładność i trwałość stolarki okiennej i drzwiowej opiera się na właściwie przeprowadzonym montażu. Jeżeli jesteśmy na etapie kupowania okien, sprawdźmy, czy sprzedawca oferuje usługi ekipy monterskiej w cenie. Będzie to nasze zabezpieczenie przed ewentualnymi błędami w montażu i przeprowadzaniem reklamacji. Nawet najwspanialsze i najlepsze okna nie będą spełniały swojego zadania, jeśli nie będą odpowiednio uszczelnione. Samoczynne zamykanie czy otwieranie, trzaskanie, korytarze powietrzne – to tylko niektóre z niedogodności, powodowanych nieprawidłowym montażem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here