Robimy sami ekologiczne jedzenie

Obecnie szalenie popularnym trendem jest bycie wegetarianinem oraz zużywanie jak najmniejszej ilości śmieci, plastiku czy energii. Choć ten trend wydaje się niektórym osobom głupi lub śmieszny, tak naprawdę jest bardzo pożyteczny dla naszej planety. Powinniśmy chronić planetę wszystkimi możliwymi sposobami, na jakie możemy sobie pozwolić. Nawet małe kroki podejmowane codziennie przyczyniają się do lepszego życia, do czystszego powietrza, i choć może nie widzimy tego od razu, na pewno naszym dzieciom będzie żyło się w przyszłości na ziemi lepiej. Jakie więc można podjąć kroki, aby przyczynić się do lepszego stanu naszego zdrowia, do mniejszej produkcji śmieci, do ochrony zwierząt i środowiska?
W pierwszym kroku zadbajmy o spożywane przez nas jedzenie. Zamiast kupować gotowe, paczkowane i przetworzone produkty spróbujmy sami zająć się przygotowywaniem zdrowych posiłków. Informacje i instruktarze o tym, jak zrobić hummus znajdziemy na wielu stronach internetowych. Do zrobienia hummusu potrzebna nam będzie cieciorka, cebula, czosnek, olej sól i pieprz. Oczywiście nasz hummus możemy wzbogacić naszymi ulubionymi dodatkami, takimi jak oliwki, papryczki, suszone pomidory czy ogórki konserwowe. Wszystkie składniki łączymy ze sobą, cieciorkę ucieramy na gładką masę i dodajemy oliwę, czosnek, sól i pieprz, a następnie ulubione dodatki w wybranych przez nas proporcjach. Tak przygotowana pasta jest gotowa do spożycia od razu po przygotowaniu, a także może być przechowywana w lodówce przez kilka dni. Oprócz własnoręcznie przygotowanego hummusu warto spróbować upiec samemu chleb, zrobić mleko migdałowe czy kokosowe, a także różne domowe ciasta.
Jeśli chodzi o środki czystości warto spróbować zrobić je samemu przy użyciu octu jabłkowego i sody. Detergenty kupowane w sklepach zawierają wiele silnych i żrących dodatków, które w kontakcie z naszą skórą mogą powodować uczulenie i podrażnienia. Ocet jabłkowy i soda oczyszczona są relatywnie tanie, a wystarczą do przygotowania środków czystości, które starczą nam na kilka tygodni. Wystarczy kupić potrzebne składniki, zmieszać ze sobą w odpowiednich proporcjach i gotowe. Jeśli chcemy, aby nasz środek czystości miał ładny zapach, wystarczy dodać kilka kropli naturalnego olejku zapachowego. Tak przygotowany detergent idealnie wyczyści fugi w łazience, zlew i wannę, a także muszlę klozetową.
Każdy z nas powinien oczywiście segregować śmieci. Wystarczy mieć pod zlewem trzy pojemniki, do których będziemy wrzucać posegregowane śmieci. W jednym pojemniku powinniśmy umieszczać plastikowe śmieci, a więc butelki po napojach, torby wykonane z plastiku, opakowania w których kupiliśmy inne produkty. Kolejny pojemnik będzie na organiczne odpady, czyli skórki po owocach i warzywach, niezjedzone pokarmy i tym podobne naturalne artykuły spożywcze. Trzeci to pojemnik na szkło i papier, które będą mogły być poddane odzyskaniu.
To, jak zrobić hummus, jak przygotować własny płyn do czyszczenia powierzchni czy segregować śmieci wcale nie jest takie trudne i bardzo łatwo możemy sami się tego nauczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here