Sampler

Lubisz muzykę elektryczną? Jeżeli tak, to z pewnością zdajesz sobie sprawę, że proces jej tworzenia jest skomplikowany. Aby powstały doskonałe kawałki liczy się nie tylko talent, ale umiejętność wykorzystywania nowatorskiej technologi, na przykład takich jak samplery. Uważa się, że bez tego instrumentu nie powstałaby muzyka elektroniczna. Dowiedz się, czym jest oraz co powinieneś o nim wiedzieć.

Czym jest sampler?

Sampler to nic innego, jak cyfrowy lub elektroniczny instrument muzyczny, którzy wykorzystuje tzw. sample, czyli fragmenty rzeczywistych dźwięków. Jest on niezastąpiony w procesie tworzenia muzyki elektronicznej. Dlaczego? Ponieważ rejestruje się na nim inspirujące nagrania dźwiękowe – zarówno pojedyncze, takie jak dźwięki skrzypiec, trąbki czy gitary basowej, jak wielowarstwowe, na przykład rozbudowane fragmenty nagrania czy melodie – aby, w każdym momencie mieć do nich dostęp. Próbki ładowane są na instrument, a następnie zostają nagrane za pomocą odpowiedniego oprogramowania lub urządzenia wyzwalającego oraz klawiatury MIDI. Sampler podnosi komfort pracy muzyka producent oraz sprawia, że komponowanie staje się jeszcze przyjemniejsze. Ma także wpływ na efekt finalny całego nagrania.

Sampler – kiedy powstał?

Wbrew pozorom, samplery nie są nowymi instrumentami, ale bywają wykorzystywane w świecie muzyki elektrycznie już od wielu lat. Wcześniej ich rolę pełniły klawiatury pianina, za pomocą których odtwarzano taśmy analogowe w specjalne stworzonych urządzenia. Pierwszym taki sprzęt powstał w roku 1963 w Wielkiej Brytanii i z powodzeniem był wykorzystywany przez gwiazdy muzyki z lat 60’ i 70’. Co ciekawe, tego rodzaju urządzenie było wykorzystywane nawet przez Czesława Niemena. Niestety miało też sporo wad – między innymi duży koszt zakupu oraz bardzo skomplikowana obsługa, ze względu na obecność licznych mechanizmów taśmowych, które musiałby być często wymieniane podczas procesu samplowania. Wraz z upływem lat pojawiały się nowocześniejsze wersje samplerów. Pierwszym komercyjnie dostępnym urządzeniem, które pojawiło się w świecie muzyki był syntezator próbkowania skonstruowany w 1976 roku. Został on użyty między innymi w albumie Stevie Wondera. Od tego momentu, na rynku instrumentów muzycznych pojawiało się coraz więcej samplerów, które odegrały ważny wpływ na rozwój muzyki elektronicznej. Instrumenty te stawały się coraz nowocześniejsze oraz jeszcze lepiej przetwarzały dźwięk. Obecnie dostępne są nowatorskie technologie oraz szeroki wybór samplerów, z których chętnie korzystają miłośnicy muzyki elektrycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here