Słuchawki

Aktualnie coraz więcej nowych modeli smartfonów nie ma nawet wejścia na słuchawki przewodowe (chociaż można ten problem rozwiązać, korzystając z wejścia USB-C), co by sugerowało, że powoli tego typu sprzęt odchodzi w niepamięć. W rzeczywistości podczas gdy popularność słuchawek bezprzewodowych faktycznie rośnie, to wciąż jest wiele osób, które pozostają przy urządzeniach przewodowych. Pojawia się w takim razie pytanie: co jest lepsze?

Jakość dźwięku? Zwycięzca jest oczywisty

Nikogo raczej nie zaskoczy fakt, że nawet średniej jakości słuchawki przewodowe powinny być w większości przypadków lepsze pod kątem samej jakości dźwięku niż nawet stosunkowo drogie słuchawki bezprzewodowe. Wynika to z faktu, że łączność bezprzewodowa ma pewne ograniczenia, które producenci słuchawek próbują ominąć, ale nie do końca jest to możliwe. Oczywiście, słuchawki przewodowe z supermarketu za 10 złotych będą z pewnością grać gorzej niż AirPods Pro za tysiąc złotych, ale w przypadku droższych słuchawek przewodowych ich przewaga będzie już widoczna.

Przy tym trzeba podkreślić, że zauważą to w dużej mierze tylko audiofile. Nie do końca idealna jakość dźwięku będzie wyczuwalna przy sprzęcie bezprzewodowym za 100 złotych, ale już porządne słuchawki bezprzewodowe za kilka razy więcej grają na tyle dobrze, że większość użytkowników nie powinna być niezadowolona. Dla audiofilów zawsze jednak wygrywać będą niewątpliwie słuchawki przewodowe i oni różnicę wyczują bez problemu.

Słuchawki bezprzewodowe są niezwykle wygodne

Plączące się kable w kieszeni czy w torbie, problemy z jedną niedziałającą słuchawką po jakimś czasie, konieczność zawsze posiadania smartfona w bezpośrednim pobliżu – to największe wady słuchawek przewodowych, które z oczywistych względów nie występują w przypadku sprzętu bezprzewodowego.

Żadnych kabli, słuchawki wystarczy wyjąć z wygodnego pudełeczka i włożyć do uszu, a smartfon można odłożyć kilka metrów dalej i zająć się czymś innym. Pewną wadą jest konieczność ładowania słuchawek, ale te z wyższej półki wytrzymują na jednym ładowaniu co najmniej 5-6 godzin, a to powinno większości osób wystarczyć. Zwłaszcza, że po tym czasie nie trzeba biec do kontaktu, a wystarczy włożyć je do pudełeczka, które zapewni jeszcze co najmniej jedno lub dwa doładowania.

Wśród słuchawek bezprzewodowych występuje duża różnorodność w konstrukcji, części z nich ma też na przykład aktywną redukcję szumów, a część nie. Recenzje poszczególnych modeli można znaleźć na portalach technologicznych, takich jak Tech Polska. Warto kilka z nich przeczytać, zanim podejmiemy decyzję o zakupie, aby idealnie dobrać słuchawki do swoich preferencji.

Co jest lepsze – słuchawki przewodowe czy bezprzewodowe?

Słuchawki bezprzewodowe przydadzą się osobom, które cenią sobie ponad wszystko wygodę. Są nowoczesnym, użytecznym rozwiązaniem, które nie bez powodu cieszy się coraz większą popularnością. Warto przynajmniej je wypróbować, jeśli wcześniej nie miało się takiej okazji, a także poczytać o nich na Tech Polska czy innych portalach technologicznych.

Słuchawki przewodowe są swego rodzaju klasykiem, ale obecnie najbardziej przydadzą się audiofilom lub osobom, które dysponują bardzo ograniczonym budżetem. Nawet mimo zakupu słuchawek bezprzewodowych warto mieć w torbie zawsze zapasową parę choćby najtańszych słuchawek przewodowych, na wypadek, gdybyśmy na przykład zapomnieli sprzęt bezprzewodowy naładować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here