ręczniki

Ręczniki są niezbędnym wyposażeniem mieszkania. Jako przedmioty codziennego użytku, pomagające w zachowaniu higieny, powinny spełniać pewne kryteria. Czym powinien charakteryzować się ręcznik, który najlepiej spełni swoje zadanie? Jeśli zależy nam na jak najlepszym dostosowaniu ręczników do konkretnych potrzeb, przed wyborem powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • Rozmiar – do czego ma służyć ręcznik?
  • Gramatura – wyznacza grubość i zdolność absorpcji wody
  • Materiał – bawełna, bambus, inne tworzywa
  • Kolor i wzór na ręczniku – tak by pasował do wnętrz i stanowił dekorację

Czym kierować się podczas wyboru rozmiaru ręczników?

Wybierając ręczniki wg rozmiaru powinniśmy zastanowić się nad ich przeznaczeniem, Po kąpieli najlepiej sprawdzą się większe. W rozmiarach 100 × 150 powinny zapewnić możliwość szybkiego osuszenia ciała. Do twarzy, włosów i rąk, dobrze sprawdzą się średniej wielkości, w rozmiarach 50 × 90. Ręczniki do rąk, które zawieszamy w kuchni są zwykle jeszcze mniejsze. Poza odpowiednim rozmiarem, dla wielu osób liczą się także walory estetyczne ręczników – czyli zdolność absorpcji wody oraz ich wygląd – kolorystyka i ornament.

Ręczniki hipoalergiczne – bambusowe i bawełniane

Zarówno ręczniki z włókna bambusowego oraz bawełniane posiadają wiele zalet. Są chętnie wybierane, ekologiczne i odpowiednie dla alergików. Ręczniki bambusowe posiadają właściwości antybakteryjne i hipoalergiczne. Są ekologiczne, wytrzymałe i delikatne dla skóry, stąd szczególnie polecane osobom z cerą wrażliwą. Powinny być prane z użyciem lżejszych detergentów. Za to ręczniki bawełniane mogą być prane w bardzo wysokich temperaturach, stąd takie najczęściej spotykamy w hotelach. Jeśli wiemy, ze dany ręcznik będzie musiał być prany w wysokich temperaturach, najlepiej wybrać bawełnę.

Ręczniki z większą gramatura, czyli grubsze i cięższe, będą miały większe możliwości absorpcji wody, ale także będą schły dłużej, niż ręczniki cienkie. Do użycia po kąpieli najlepiej wybierać grube ręczniki, z dużymi możliwościami wchłaniania wody. Szczególnie warto zwrócić na to uwagę przy wyborze ręcznika do włosów – jeśli mamy długie i gęste, ręcznik powinien mieć większą zdolność absorpcji wody.

Ścierki i ręczniki kuchenne

Ręczniki i ścierki kuchenne zazwyczaj są dostępne w mniejszych rozmiarach niż ręczniki łazienkowe. W kuchni najczęściej służą do wycierania rąk, zastawy, przyborów kuchennych i wyposażenia. Do polerowania szkła warto zaopatrzyć się w specjalną bawełnianą cieńszą ściereczkę. Ręczniki kuchenne dostępne są także w zestawach, gdzie powtarza się motyw kuchenny w formie haftu, na którym widnieją atrakcyjne, skompletowane wzory. Haft i kolor oczywiście wybieramy zgodnie z własnymi upodobaniami i tak, by ręczniki stanowiły również element w dekoracyjny kuchni.

Komplety ręczników

Nie sposób nie zauważyć, że istnieje możliwość wyboru koloru oraz wzorów na ręcznikach tak, żeby współgrały z wnętrzem naszej łazienki czy kuchni. W zależności od tego, do jakiego pomieszczenia kupujemy ręczniki, warto zastanowić się, w jakim stylu chcemy podkreślić nasz wystrój. Komplety ręczników mogą także pomóc w rozróżnianiu, jeśli domownicy preferują posiadanie własnych kompletów. Ponadto komplet ręczników lub ścierek kuchennych jest świetnym pomysłem na praktyczny prezent, który ucieszy każdego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here