Każdy, kto decyduje się na studia wyższe musi przemyśleć wiele różnych kwestii. Czy wybrać uczelnię w miejscu zamieszkania, czy gdzieś dalej? Czy sytuacja rodzinna pozwala na czasową przeprowadzkę? Jak poradzić sobie finansowo? Wszystkie te aspekty mają wpływ na wybór formy studiowania, bo nie każdy może pozwolić sobie na klasyczne studia dzienne.
Uczelnie umożliwiają studentom odbycie studiów na inne sposoby niż stacjonarnie, co pozwala na uzyskanie wykształcenia również osobom w trudniejszej sytuacji finansowej. Program studiów zaocznych wygląda tak samo, jedynie tempo jest bardziej intensywne, ponieważ te same zajęcia muszą odbyć się w czasie mniejszej liczby dni. Dzięki temu każdy ma możliwość ukończyć wymarzony kierunek, choć często większym wysiłkiem – jednoczesna praca i nauka to nie jest prosta sprawa.
Studia zaoczne, dzienne i wieczorowe – kiedy odbywają się zajęcia?
Zajęcia na studiach dziennych odbywają się w dni powszednie od rana do popołudnia. Natomiast studia zaoczne odbywają się zazwyczaj w piątki, soboty i niedziele, najczęściej co drugi tydzień i trwają od wczesnych godzin porannych do późnego popołudnia. Na niektórych kierunkach istnieje również opcja wieczorowa – wtedy z założenia plan zakłada naukę popołudniami i wieczorami.
Studia hybrydowe
W ostatnim czasie pojawiła się dodatkowa opcja – studia hybrydowe. Taką formę oferuje np. Uniwersytet Wirtualnej Edukacji. Polega ona na tym, że część zajęć (zwłaszcza wykłady) odbywa się w trybie RealTime online, a część stacjonarnie na uczelni. Opcja ta powstała z potrzeby, która pojawiła się podczas pandemii COVID-19, kiedy zalecane było unikanie skupisk ludzi, również tych na uczelniach.
Koszt kształcenia w zależności od formy studiów
W Polsce kształcenie na studiach dziennych dla polskich obywateli jest z założenia bezpłatne. Natomiast inne formy, takie jak studia wieczorowe, zaoczne czy hybrydowe, wymagają opłaty czesnego. Mają one jednak swoje dobre strony – ze względu na inną strukturę planu zajęć dają większe możliwości pracy zarobkowej. Studia to jednak nie tylko ewentualne czesne. Decydując się na przeprowadzkę do miasta akademickiego trzeba pamiętać o kosztach zakwaterowania oraz dojazdów. Warto sobie wszystko dobrze przeliczyć, bo może się okazać, że lepiej jest wybrać studia niestacjonarne, które mimo dodatkowych kosztów umożliwią znalezienie pracy i zarobienie pieniędzy na wszystkie niezbędne wydatki.
Tryb życia studenta
Stereotypowe spojrzenie na studenckie życie zazwyczaj zakłada studia dzienne, drobne prace dorywcze i dużo czasu spędzonego na imprezowaniu. Jednak tryb życia studenta różni się w zależności od wybranej formy studiów. Gdy ktoś wybiera jednoczesną naukę i pracę, a w dodatku chce zdobyć jak największą wiedzę, zwykle nie może sobie pozwolić na częste imprezowanie. Ma jednak szansę osiągnąć dużo więcej niż ci, którzy zajmują się samym studiowaniem i rozrywką. To od indywidualnych decyzji konkretnej osoby zależy, czy owocnie wykorzysta ten czas.