Zadbaj o swoją prywatność

W dobie Internetu szczególnie trudno jest zachować prywatność. Mimo starań osobiste dane mogą wyciekać, a telemarketerzy co pewien czas zakłócają domowy relaks. Jak zadbać o swoją prywatność w XXI wieku? Przeczytaj poniższy artykuł.

Wprawdzie całkowita ochrona prywatnych danych w dzisiejszych czasach jest niemal niemożliwa (zwłaszcza gdy robimy zakupy przez Internet lub tworzymy konta na rozmaitych portalach), jednak możesz robić wszystko, aby była maksymalnie strzeżona na miarę Twoich możliwości. Przykładem jest Infonumer – sprawdź co to za numer i blokuj spam. Poznaj polecane sposoby ochrony własnej prywatności.

1.    Infonumer – sprawdź co to za numer

Z pewnością choć raz przydarzyła Ci się sytuacja, w której dzwonił do Ciebie nieznany numer. Nie lubisz odbierać telefonu od obcych osób lub denerwują Cię telemarketerzy, którzy usilnie namawiają do swoich produktów czy usług? Wejdź na infonumer.pl i sprawdź w bazie, do kogo należy dany numer telefonu. Znajduje się w niej aż 4,8 mln numerów, a ilość ta wciąż rośnie! Możesz również pobrać aplikację i blokować spam.

Pamiętaj jednak, że najważniejszym krokiem jest tutaj unikanie podawania swojego numeru telefonu na różnych portalach, których nie jesteś pewny. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Zakładając firmę w CEIDG, jedną z rubryk, jaką musisz wypełnić, jest numer kontaktowy do Twojej firmy. W późniejszym czasie uzyskuje on charakter jawny, co może stanowić początek problemów z telefonami z call center.

2.    Używaj silnych haseł

W dzisiejszych czasach nierzadko zdarza się, że hakerzy przejmują konta do różnych portali społecznościowych. Jeśli Twoje hasło jest słabe, zajmie im to zaledwie kilka minut. Pamiętaj, że na takich portalach znajduje się mnóstwo Twoich prywatnych danych oraz zdjęcia. Aby tego uniknąć:

  • zamień swoje konto w social mediach z publicznego na prywatne;
  • używaj wyłącznie silnych haseł składających się z małych i dużych liter, znaków specjalnych oraz cyfr w dowolnych, nietypowych konfiguracjach;
  • nie używaj tego samego hasła do różnych kont (także mailowych).

Każde osobne konto powinno posiadać indywidualne, trudne hasło. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko przejęcia go przez osoby nieupoważnione.

3.    Nie wchodź na niezabezpieczone witryny

Otwórz stronę w swojej przeglądarce i po lewej stronie adresu internetowego sprawdź symbol stanu zabezpieczeń:

  • bezpieczna – zamknięta kłódka;
  • niezabezpieczona – ikonka litery „i”;
  • niebezpieczna – wykrzyknik w czerwonym trójkącie.

Symbole informują o tym, na ile bezpieczne jest wchodzenie na daną stronę i korzystanie z niej. W pierwszym przypadku informacje odbierane i przesyłane przez stronę są prywatne, w drugim natomiast strona nie korzysta z połączenia prywatnego, w związku z czym ktoś może sprawdzić lub zmienić wysyłane przez Ciebie informacje. Unikaj korzystania ze stron oznaczonych jako niebezpieczne. Twoje dane są na niej zagrożone. Z całą pewnością rezygnuj z robienia na niej zakupów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here