Czy wiesz, że aż 90% dorosłych Polaków doskonale wie, czym jest ból kręgosłupa? Okazuje się, że plecy bolą nad nagminnie, a przeważnie bagatelizujemy tego rodzaju przypadłość albo leczymy jedynie doraźnie. To zresztą dlatego, w skrajnych przypadkach dochodzi do niemożności normalnego funkcjonowania, a opcją leczenia jest już jedynie operacja chirurgiczna. Aby jednak można było podjąć kroki niwelujące stany bólowe pleców już na początku pojawienia się niepokojących zwiastunów, należy je właściwie zdiagnozować. Oto dlaczego najczęściej odczuwamy ból kręgosłupa.
Naturalny proces starzenia się organizmu
Plecy bolą nas, ponieważ w naturalnym procesie starzenie się ludzkiego organizmu dochodzi do licznych zwyrodnień. Ból pojawia się w wyniku niewystarczającej produkcji kolagenu i elastyny, zwiotczałych mięśni, powikłaniach po urazach. Kości stają się słabsze i znacznie bardziej kruche. W podeszłym wieku odczuwamy też wszelkie zaniedbania zdrowotne, jakich dopuściliśmy się wcześniej. To dlatego tak bardzo zalecana jest poradnia neurochirurgiczna. Warszawa dysponuje wystarczającą liczbą takich obiektów i należy się tam udawać przynajmniej raz w roku albo po wystąpieniu objawów bólowych kręgosłupa.
Zły styl życia
Czy wiesz, że jedną z głównych przyczyn bólu pleców jest nieodpowiedni styl życia? Do takiego zalicza się nie tylko praca siedząca i brak aktywności fizycznej. Mówić możemy również o nadwadze i otyłości czy złej diecie, która nie dostarcza nam wartościowych składników odżywczych. Pamiętajmy jednak, że choroby kręgosłupa mogą pojawić się także w wyniku zbyt wytężonej pracy fizycznej, należy znaleźć umiar.
Urazy i źle dobrany sport
Okazuje się, że nie każda dyscyplina sportowa nadaje się do realizacji przez każdą osobę. Należy mieć właściwe predyspozycje, by nie zrobić sobie krzywdy. O bólu pleców mówią najczęściej siłacze oraz kolarze, natomiast bardzo dobrze na jego funkcjonowanie wpływają chociażby sztuki walki oraz gimnastyka i pływanie. Pamiętajmy także, że sport wykazuje spore ryzyko wystąpienia nagłych urazów, a w ich przypadku pracownia rtg jest koniecznością, by rozpoznać schorzenie.
Zaleczanie, a nie leczenie
Największy problem polega na tym, że ból niwelowany jest środkami przeciwbólowymi, ale rzadko jest diagnozowany w sposób właściwy. Do lekarza udajemy się dopiero wtedy, gdy uniemożliwia nam komfortowe poruszanie się. Co więcej, bagatelizowane są również pojawiające się syndromy wad postawy u dzieci, które u młodych rozwijają się bardzo szybko. To one za kilka lat, a na pewno w dorosłości przyczyniają się do występowania silnych objawów bólowych.