Czym jest rozdzielczość zdjęcia i jak ją zwiększyć?

Rozdzielczość zdjęcia jest jednym z czynników, który bezpośrednio wpływa na jego jakość. Czym jest rozdzielczość i jak zmienić rozdzielczość zdjęcia?

Rozdzielczość zdjęcia jest w uproszczeniu liczbą pikseli, z jakiej składa się obraz. Im większa rozdzielczość, tym zdjęcie będzie lepszej jakości. Wysoka rozdzielczość umożliwia również przybliżenie fragmentu zdjęcia bez znacznej utraty jakości i czytelności obrazu. Taki parametr jak rozdzielczość nie istnieje przy zdjęciach analogowych, jednak zdjęcia z kompaktowych aparatów cyfrowych, lustrzanek cyfrowych, czy nawet z telefonu składają się z bardzo dużej liczby niewielkich, kolorowych, punktów o różnych kolorach. Liczba kolorów może sięgać nawet szesnastu milionów.

Czy rozdzielczość ma jakieś znaczenie w praktyce? Owszem, im większa rozdzielczość zdjęcia, tym lepiej będzie ono wyglądało tak na monitorze, jak i po wydruku. W przypadku oglądania zdjęć na monitorze, należy jednak pamiętać o rozdzielczości monitora – na monitorze o rozdzielczości mniejszej niż zdjęcie, nie ukażą się wszystkie szczegóły zdjęcia, ale lepszy monitor może ukazać zdjęcie takie, jakim jest. W przypadku chęci druku zdjęć, należy wziąć pod uwagę, że rozdzielczość ogranicza maksymalny rozmiar. Teoretycznie można wydrukować zdjęcie o małej rozdzielczości na papierze o dużym rozmiarze, trzeba się jednak pogodzić w tej sytuacji, z tym, że jakość może nie być satysfakcjonująca, a w skrajnych przypadkach mogą być widoczne nawet pojedyncze piksele. Duża rozdzielczość zdjęcia daje znacznie większe możliwości.

Skoro wyższa rozdzielczość gwarantuje lepszą jakość, jak zmienić rozdzielczość zdjęcia? Najpierw należy zastanowić się, czy taka akcja da pożądane rezultaty. Zmiana rozdzielczości już zrobionego zdjęcia w żaden sposób nie poprawi jego jakości. Będzie się ono składało z większej ilości pikseli w teorii, ale w praktyce, niemożliwe jest poprawienie jakości. Można natomiast bez obaw zmniejszać rozdzielczość obrazu. Pogorszy to jego jakość, ale pozwoli oszczędzić miejsce na dysku bądź karcie pamięci.

Jak zmienić rozdzielczość zdjęcia? Można to uczynić w programie graficznym, lub nawet online, na stronach internetowych oferujących takie usługi. Najważniejsze jest jednak ustawienie pożądanej rozdzielczości w aparacie bądź telefonie, najlepiej jak najwyższej. Pozwoli to robić zdjęcia w jak najlepszej jakości. Wadą zdjęć o dużej rozdzielczości jest ich rozmiar na dysku – zdjęcia o bardzo dużej liczbie pikseli mogą zajmować kilkukrotnie więcej miejsca na dysku niż ich mniejsi odpowiednicy.

Podsumowując, rozdzielczość zdjęcia jest bardzo ważnym parametrem, wpływając bezpośrednio na jakość zdjęć robionych aparatami cyfrowymi. Niestety po zrobieniu zdjęcia nie jest możliwe realne zwiększenie liczby pikseli, wpływające na lepszą jakość obrazu. Skuteczne jest jednak zmniejszanie rozdzielczości obrazu, co pozwala oszczędzić miejsce na dysku oraz przez to na przykład przyspieszyć ich przesyłanie przez internet. O odpowiednią rozdzielczość należy zadbać jeszcze przed zrobieniem zdjęcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here