Dotychczas wiele osób bagatelizowało schorzenia psychiczne. Jednak jako społeczeństwo przekonaliśmy się, że są one tak samo niebezpieczne, jak choroby somatyczne. Depresja często wiąże się z różnymi dolegliwościami organizmu. Jest więc chorobą, którą należy leczyć. Jaką rolę może w tym odegrać lekarz psychiatra?
Kiedy warto udać się do psychiatry?
Kiedyś wizyta u psychiatry była oznaką naprawdę poważnych problemów z psychiką. Teraz do poradni udają się osoby, które pragną poprawić jakość swojego życia i nauczyć się lepiej zarządzać emocjami. Lekarze są otwarci na różne przypadki – od depresji, przez nerwicę, aż po zaburzenia lękowe. Do psychiatry warto więc udać się w sytuacji, gdy zauważymy u siebie nietypowe zachowania lub objawy charakterystyczne dla konkretnej choroby. Symptomami depresji będzie przygnębienie, zmęczenie, utrata zainteresowań, brak przyjemności z życia, problemy z koncentracją, zaburzenia snu czy nadmierny apetyt lub jego brak.
Depresja – jak lekarz może pomóc?
Depresja wymaga leczenia, co do czego nikt nie powinien mieć wątpliwości. Bagatelizowanie objawów może skończyć się tragedią. Właśnie dlatego potrzeba pomocy lekarza, który ma doświadczenie w pracy z pacjentami dotkniętymi depresją. Dobrym pomysłem jest wizyta u psychiatry. Poradnię psychiatryczną można znaleźć, wpisując w wyszukiwarkę jedną z popularnych fraz ,,depresja lekarz”. Jednym z wyników będzie https://psychiatrzy.pl/depresja/. Możesz tam znaleźć rzetelne informacje na temat choroby, jaką jest depresja, jak również skonsultować się z lekarzem psychiatrą. Specjalista przeprowadzi z Tobą wywiad, podczas którego postawi diagnozę i ustali dalsze kroki działania. Najprawdopodobniej przepisze odpowiednie leki. Może też zalecić pacjentowi udanie się na psychoterapię. Farmakoterapia w połączeniu z psychoterapią zazwyczaj przynosi najlepsze efekty. Jednak o wszystkim powinien zdecydować lekarz. Każdy przypadek jest inny, dlatego też leczenie depresji może wymagać podjęcia nieco innych działań.