Efektowne dekorowanie tortów

Abu efektownie udekorować domowy tort, nie trzeba wcale nie trzeba być mistrzem cukiernictwa. Wystarczy odrobina chęci i plastycznego zacięcia. Najłatwiej użyć do dekorowania szprycy. To najprostsza, tradycyjna metoda ozdabiania. Ale o wiele bardziej spektakularny efekt można osiągnąć dzięki masie cukrowej.

Obkładanie tortu masą cukierniczą jest znacznie trudniejsze, ale nie niemożliwe. Pamiętajmy jednak, że masa cukrowa jest dość ciężka. Aby tort ją utrzymał i nie opadł pod jej naporem, musi być bardzo stabilny. Wypieki przełożone lekkimi, śmietanowymi kremami raczej nie zdadzą tutaj egzaminu. Nawet po uprzednim wielogodzinnym chłodzeniu, tort nie będzie na tyle stabilny, aby utrzymać kilogram masy cukrowej. A należy być świadomym, że do pokrycia okrągłego tortu o średnicy ok. 24 cm, potrzeba naprawdę dużo masy plastycznej. Kilogram to minimum.

Kolejną kwestią jest cena. Masa cukrowa jest dość droga. Za wiaderko białej masy zapłacimy ok. 30 zł. I o taką właśnie kwotę wzrośnie też cena naszego wypieku. Nie ma jednak co ukrywać- dzięki masie cukrowej można na torcie wyczarować prawdziwe artystyczne cuda. Jeśli mamy wystarczająco dużo chęci, czasu i determinacji, można zacząć działać. Jak ozdobić tort masą plastyczną, aby wyglądał zjawiskowo? Przebiega to w kilku etapach.

Masę cukierniczą można oczywiście przygotować samemu w domu. Ale nie jest to proste. Zdecydowanie lepiej jest kupić gotową masę prosto od producenta. Nabędziemy ją w internecie. To najłatwiejszy sposób. Chociaż niektóre cukiernie również mają ją w swojej ofercie na co dzień. Kupna masa może być kolorowa lub biała. Z łatwością nadamy jej pożądaną barwę za pomocą barwników spożywczych. Wyrobienie masy z barwnikiem jest dość czasochłonnym zajęciem, ale daje możliwość korygowania odcienia. Przed przystąpieniem do obkładania tortu, musimy dokładnie wymierzyć wielkość kawałka, jakiego będziemy potrzebować do obłożenia ciasta. Masę trzeba teraz rozwałkować bardzo dokładnie na stolnicy lub silikonowej macie. Warstwa powinna być jak najbardziej cienka, ale nie aż tak, by się porwać przy przekładaniu. Optymalna grubość to ok. 0.5 cm. Masa cukiernicza wałkuje się z początku dość opornie, ale kiedy już nabierze trochę temperatury, idzie to bardzo gładko. Pamiętajmy, że musimy rozwałkować placek do wielkości nieco większej niż rozmiar tortu. Nadmiar masy można łatwo odciąć ostrym nożykiem. Ale już w momencie, gdy braknie jakiegoś fragmentu, nie ma szans na to, aby masa dała się w jakikolwiek sposób naciągnąć. Trzeba wówczas zaczynać od nowa.

Jeszcze kilka słów o torcie pod masę cukrową. Musi być ona stabilny. Przekładamy go zatem kremem maślanym bądź śmietaną, ale z dodatkiem żelatyny. Bezpośrednio pod masą cukrową musi się znajdować warstwa kremu maślanego, ponieważ śmietana rozpuszcza masę plastyczna bardzo szybko. Kolejna rzecz, o której warto pamiętać, to idealnie gładkie wykończenie. Jeśli tort będzie nierówny, chropowaty itp., masa cukiernicza wszystkie te mankamenty podkreśli i uwypukli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here