dentysta

Chyba niewielu osobom pozytywnie kojarzą się wizyty u stomatologa. Zwłaszcza osoby dorastające w czasach poprzedniego ustroju czy we wczesnych latach 90. kojarzą dentystę z bolesnymi zabiegami, borowaniem i nie zbyt uprzejmą obsługą. Na szczęście dzisiaj jest już zupełnie inaczej, ale jedno nie uległo zmianie – od regularnych przeglądów naszych zębów zależy utrzymanie ich w dobrym zdrowiu. Jak często więc odwiedzać stomatologa? Czy rzeczywiście to aż takie ważne?

Dlaczego wizyty kontrolne są takie ważne?

Prawdą jest, że największy wpływ na stan naszego uzębienia mamy my sami. Rodzaj stosowanej diety, m.in. ilość spożywanych cukrów prostych czy kwasów organicznych, może mieć znaczny wpływ na tempo degradacji szkliwa przez bakterie. Jeszcze ważniejsza jest higiena jamy ustnej – regularne szczotkowanie, nitkowanie, płukanie płynami odkażającymi. Dobre nawyki w tej materii potrafią ogromnie wpłynąć na stan naszych zębów. Jednak nawet pomimo najszczerszych starań nie możemy całkowicie wykluczyć powstania niepożądanych zmian w rodzaju odkładającego się kamienia nazębnego czy próchnicy. Dostrzeżenie zmian, zanim jeszcze staną się bolesne i będą wymagały poważnej interwencji stomatologicznej, jest kluczem do utrzymania zębów w należytym stanie i oszczędzenia na coraz droższych usługach dentystycznych.

Jak często więc odwiedzać stomatologa?

Oczywiście nie ma jednej, uniwersalnej reguły dotyczącej częstotliwości wizyt stomatologicznych. Dużo zależy od indywidualnych zmiennych jak wieku, stanu uzębienia, przebytych zabiegów czy grubości szkliwa. Zwykle zaleca się jednak, aby dentystę odwiedzać nie rzadziej niż co 6 miesięcy – chyba że zauważasz jakieś niepokojące objawy w obrębie uzębienia. Wówczas warto się pospieszyć i jak najszybciej odwiedzić lekarza, aby nie dopuścić do rozwinięcia się stanu zapalnego czy uszkodzenia szkliwa na skutek rozwoju próchnicy. Oczywiście indywidualne zalecenia Twojego stomatologa mogą być inne, dlatego warto na pierwszym miejscu stawiać jego sugestie.

Jak się przygotować?

Jak przed każdą wizytą lekarską, również przed odwiedzeniem stomatologa warto się nieco przygotować. Oczywiście nie będzie potrzeby wykonywać jakiś specjalistycznych zabiegów, a jedynie starannie zadbać o higienę jamy ustnej, m.in. po to, aby umożliwić mu swobodne przejrzenie naszych zębów. Dlatego przed wizytą koniecznie dokładnie wyszczotkuj zęby, jak również język. Ponadto użyj nici dentystycznej (ewentualnie irygatora), aby z przestrzeni międzyzębowej usunąć zalegające resztki jedzenia czy osad i umożliwić jej dokładną kontrolę. Będzie idealnie, jeśli oprócz tego uda Ci się wypłukać usta płynem do pukania. Od tego momentu aż do wizyty już niczego nie jedz, a jeśli doskwierać będzie Ci pragnienie, to ogranicz się wyłącznie do wody.

Wizyta u dentysty to nie tylko przygotowanie jamy ustnej, ale również odpowiedniej dokumentacji. Jeśli więc idziesz pierwszy raz do nowego gabinetu, to nie zapomnij wziąć wszystkich informacji o dotychczas prowadzonym leczeniu, a także posiadane zdjęcia pantomogramu (zwłaszcza niedawno wykonanego) czy rezonansu magnetycznego. Jeśli zaś doskwiera Ci jakiś konkretny program, to spisz lub dokładnie zapamiętaj towarzyszące mu dolegliwości. Pamiętaj, że stomatolog Ursus jest Twoim sojusznikiem w walce o zdrowe zęby i nie ma absolutnie żadnego powodu, abyś obawiał się wizyty. Z pewnością po rozpoczęciu rozmowy poczujesz się pewniej i spokojniej i zapomnisz o towarzyszącym Ci stresie. Ułóż się wygodnie w fotelu i czekaj na rozpoczęcie przeglądu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here