Psychoterapia grupowa w warszawie

Zmagasz się z gorszym samopoczuciem? Przeżyłeś niedawno jakąś traumę czy bolesne przeżycie? A może podejrzewasz u siebie zaburzenia psychiczne, na przykład depresję lub nerwicę? Takie sytuacje wymagają kompleksowego podejścia – podstawą jest wizyta u specjalisty, który po zbadaniu pacjenta, będzie w stanie postawić trafną diagnozę, a następnie zaproponuje skuteczne leczenie. Może ono przybierać różne formy – nie tylko leczenie farmaceutyczne, ale też psychoterapię. Ta druga jest bardzo skutecznym sposobem leczenia różnego rodzaju zaburzeń psychicznych, a także nieprawidłowości dotyczącej ludzkiej psychiki. Wielu specjalistów poleca wstrzymanie się z podaniem leków, stawiając na początku na psychoterapie – w niektórych przypadkach okazuje się ona równie skuteczna, jak leczenie farmaceutyczne. Na jakie jej formy możesz się zdecydować?

Psychoterapia grupowa – co powinieneś o niej wiedzieć?

Dużą popularnością cieszą się psychoterapie grupowe. Na czym polegają? Na systematycznym uczestniczeniu w spotkaniach wraz z całą grupą pacjentów, w których przewodzi doświadczony psychoterapeuta. Zazwyczaj nie są one duże – mają określone liczbę uczestników, zwykle około 9 do 11 osób. Dzięki temu, wszyscy się mogą dobrze poznać i czuć swobodnie w swoim towarzystwie. Zajęcia odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu, chociaż w niektórych sytuacjach mogą być organizowane codziennie.  Taki rodzaj leczenia poleca się osobom, których nieprawidłowości mają charakter społeczny – na przykład cierpią na fobie społeczną lub mają trudności z komunikowaniu się z innymi. Ma on sporo zalet, wiele osób przyznało, że radzenie sobie z problemami jest łatwiejsze, jeżeli ma się kontakt z osobami, które znajdują się w podobnej sytuacji. Na zajęciach uczestnicy swobodnie opowiadają o swoich objawach i dolegliwościach. Niekiedy między nimi powstają konflikty, które następnie słabną, co także jest częścią terapii. Psychoterapia grupowa Warszawa może odbywać się w grupach zamkniętych lub otwartych.

Indywidualne spotkania z psychoterapeutą

Alternatywą psychoterapii grupowej są spotkania indywidualne. To, na jaki rodzaj zajęć zdecyduje się pacjent, zależy głównie od jego preferencji – w niektórych sytuacjach terapeuta może jednak zasugerować konkretną formę leczenia, która jego zdaniem okaże się skuteczniejsza. Czym różni się terapia indywidualna od grupowej? W pierwszym przypadku większy nacisk kładzie się na przeszłość pacjenta, a nie jego obecne relacje z innymi. Zajęcia sam na sam ze specjalistą potrafią być nawet 2-3 droższe. Dzięki temu, że opierają się na bezpośrednim kontakcie z klientem, może on dogłębnie przepracować swoje trudności. Podczas nich, terapeuta poświęca całą uwagę i energie tylko jednej osobie. Spotkania także odbywają się raz lub kilka razy w tygodniu, w zależności od ustaleń. W jakim przypadku jest to lepsze rozwiązanie niż terapii grupowej? Na terapię indywidualną powinny się zgłosić osoby, które ze względu na swój problem czy cechy osobowości nie czują się dobrze w grupie, przez co takie spotkania nie przynoszą im żadnych korzyści.

Wizyta terapeuty w domu

Wizyty specjalisty w domu pacjenta nie są niczym nowym – już od wielu lat można zamówić taką wizytę w przypadku lekarzy różnych specjalizacji. Stosunkowo nowym rozwiązaniem są jednak wizyty domowe psychologa. Jest to jednak forma wsparcia, która przypada do gust dużej grupie osób. Dlaczego? Przede wszystkim, dlatego, że każdy z nas czuje się swobodnie i bezpiecznie w znanym środowisku. Domowe wizyty wiążą się z dyskrecją oraz wygodą – sprawdzą się zarówno w przypadku dzieci, dorosłych, jak i starszych osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here