Jak szybko pozbyć się pryszcza?

Ważne spotkanie, impreza ze znajomymi, uroczystość rodzinna, randka – to momenty, w których chcemy, by cera prezentowała się jak najlepiej. Tymczasem, jak na złość, właśnie w takich chwilach na twarzy pojawiają się często zupełnie znienacka tzw. „nieprzyjaciele”. Pryszcze, bo o nich mowa, mają różną wielkość i formę – czasem są małymi, ropnymi krostkami, innym razem przyjmują postać zdecydowanie większych, podskórnych zgrubień z obrzękiem lub stanem zapalnym. Atakują zarówno płeć żeńską, jak i męską, i uwielbiają wyskakiwać na czole, policzkach, brodzie i nosie. Zwykle wyróżniają się czerwonym lub intensywnie różowym kolorem, przez co ich widoczność na twarzy może być naprawdę duża. Nic więc dziwnego, że szukamy wówczas sposobów na to, jak szybko pozbyć się pryszcza, zwłaszcza jeśli mamy w planach jakieś ważniejsze wyjście.

Powodów pojawiania się pryszczy jest wiele – czasem są to zmiany hormonalne, stosowane leki, innym razem dieta lub nieodpowiednia higiena twarzy. W przypadku przewlekłego trądziku konieczna jest oczywiście terapia pod okiem specjalisty. Jednak gdy krostki zdarzają się sporadycznie, w niewielkiej ilości, nie jest to powodem do większego niepokoju. Mogą jedynie irytować ze względu na zaburzenie estetyki twarzy. Gdy więc nie mamy zbyt wiele czasu i potrzebujemy metody na to, jak szybko pozbyć się pryszcza, warto najpierw sięgnąć po typowo domowe metody. Jedną z nich jest zwykła pasta do zębów. Chodzi tu o klasyczną, białą wersję produktu. Nałożenie jej w miejscu, w którym pojawił się pryszcz, zadziała antybakteryjnie i wysuszająco. Już nawet po godzinie zauważalne będzie zmniejszenie się krostki. Można także przyłożyć do niej wówczas lód – najlepiej robić kilkukrotnie w ciągu dnia, za każdym razem trzymając po ok. 30-40 sekund. Lód poza właściwościami przeciwbólowymi może również minimalizować stan zapalny.

Kolejnym sposobem na to, jak szybko pozbyć się pryszcza, jest miód, czyli jeden z najzdrowszych produktów spożywczych. Może pomóc on w likwidacji krostki, jednak głównie na początkowym etapie jej istnienia. Nakłada się go oczywiście punktowo, a po jakimś czasie zmywa letnią wodą. Na pewno świetnym rozwiązaniem jest także kropla olejku z drzewa herbacianego. U wielu osób doskonale działa cytryna – może być w formie plasterka, jednak zdecydowanie lepiej sprawdzi się odrobina wyciśniętego z niej soku. Duża zawartość witaminy C działa leczniczo, regenerując skórę, rozjaśniając jej przebarwienia i wysuszając zmianę. Warto wypróbować także kurkumę, którą wcześniej należy zmieszać z niedużą ilością wody, by uzyskać konsystencję maseczki.

Gdy zastanawiamy się, jak szybko pozbyć się pryszcza, w grę wchodzą oczywiście nie tylko naturalne, domowe metody, ale również środki apteczne. Można więc użyć specjalnego plasterka wysuszającego krostę. Podobne działanie ma maść cynkowa. Bez względu na to, jaki sposób wybierzemy, trzeba pamiętać, by każdy specyfik nakładać na dobrze oczyszczoną i wysuszona ręczniczkiem twarz. W przypadku regularnych kłopotów z cerą należy oczywiście zgłosić się do dermatologa i rozpocząć leczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here