Malowanie ścian

Malowanie ścian wydaje się bardzo prostą sztuką, która nie wymaga doświadczenia, jednak jest kilka rzeczy o których trzeba pamiętać, aby nasze ściany po malowaniu wyglądały dobrze.
Przede wszystkim poprawki na ścianach, wszelkie dziury, pęknięcia itp. trzeba pokryć szpachlą, aby odpowiednio wyrównać powierzchnię. Drugą sprawą jest umycie ścian w miejscach tłustych zanieczyszczeń lub ciemnych otarć. Jest bowiem możliwość, że nowa farba nie pokryje tak mocnych zabrudzeń i zostaną one widoczne po malowaniu.
Malowanie ścian powinno się zacząć od pomalowania sufitu z racji tego, że unikniemy kropel farby, które na pewno spadną nam na jeszcze NIE POMALOWANE ściany.
Ważne jest potem oddzielenie sufitu od ścian, abyśmy nie ubrudzili już umalowanego sufitu. Są tutaj dwie możliwości, albo taśma, którą przykleimy do sufitu lub dobierzemy bardzo mały i cienki pędzel jednak w tym wypadku trzeba mieć bardzo wprawną rękę aby zrobić to dokładnie tak aby kolor ściany nie wchodził nam na sufit.
Najlepiej jest potem pomalować już trochę większym pędzlem tak około 10cm ściany od sufitu, abyśmy byli spokojni, że jak będziemy malować już całe ściany to nie ubrudzimy sufitu pędzlem dużym, czy wałkiem.
Wałek czy pędzel? Jak malować ściany?
Wałek jest dobry na duże powierzchnie. Farba rozprowadza się równomiernie, bez zacieków i smug. Do tego wałek jest oszczędniejszy, właśnie z racji tego, że w każdym miejscu zostawia tyle samo farby. Drugim plusem wałka jest fakt, że możemy spokojnie przerwać malowanie w danym momencie i dokończyć nawet na drugi dzień, a moment „przejścia” nie będzie widoczny. W przypadku pędzla jest już to trochę bardziej skomplikowane. Do malowania dużym pędzlem już przyda nam się trochę doświadczenie, a przede wszystkim siły, ponieważ jest to wymagający sprzęt do malowania.
Aby malować ściany nietuzinkowo bardzo dobrym pomysłem jest używanie taśm malarskich. Wystarczy w internecie poszukać pomysłów na wzory i można zrobić super dodatek do wnętrza bez większego wysiłku, który będzie naprawdę ładnie i nieprzeciętnie wyglądał.
Nawet zwykłe trzy paski poziomie przez jedną ścianę potrafią całkowicie odmienić wygląd pokoju.
Dobrym rozwiązaniem również są szablony. Kupowanie szablonów na jedno/dwa użycia jest nieopłacalne, ponieważ nie są one najtańsze. Jednak możemy znaleźć sklep z artykułami malarskimi, gdzie na pewno będzie można taki szablon wypożyczyć za parę złotych na dobę i wykorzystać do zrealizowania naszego pomysłu.
Wchodzi też nowy trend związany z czymś, co było kilkadziesiąt lat temu czyli malowanie ścian wałkiem z wzorem. Niegdyś był to hit, wiele ludzi miało w ten sposób pomalowane korytarze czy jakieś przedsionki a teraz znów wraca to do mody, oczywiście teraz jest to bardziej rozwinięte, wzory są dokładniejsze i bardziej dopracowane.
Malowanie ścian to może nie sztuka, jednak dobrze pomalowane ściany mogą całkowicie odmienić nasz pokój, nawet jeżeli nie mamy mebli z najnowszej kolekcji, dobrze pomalowane ściany w fajne wzory mogą sprawić, że nasze mieszkanie będzie ładne i przytulne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here