Szeroko pojęty biznes, jako gałąź gospodarki ciągle rozwija się, przynosząc jednocześnie zróżnicowane możliwości przedsiębiorcom. Otwarcie granic miedzy krajami Unii Europejskiej również przyczyniło się do tego rozwoju.
Łatwiejsze i szybsze podróżowanie między krajami Unii Europejskiej przyniosło nie tylko korzyści turystyczne, ale również gospodarcze. Dzięki wciąż rozrastającej się sieci autostrad, tańszym lotom, szybszym połączeniom naziemnej komunikacji zbiorowej, czy nawet możliwości prowadzenie konferencji przez internet łatwiejsze stało się nawiązywanie kontaktów między firmami z różnych krajów.
Takie współprace międzynarodowe są często korzystniejsze, niż wykonywanie zleceń przez firmy w obrębie danego kraju. Ponadto, technologie usługowe i produkcyjne różnią się w różnych ośrodkach, dlatego nawiązywanie kontaktów z kontrahentami zazwyczaj przynosi same korzyści dla przedsiębiorcy. Jako, że ten typ współpracy stał się coraz bardziej powszechny musiało dojść do wprowadzenia konkretnych norm związanych z podatkami itp. Firmy stawiające na import usług w UE muszą być świadome, że zakup jakiejś usługi, czy towaru od firmy zagranicznej należy rozliczać w pewien konkretny sposób.
Począwszy od otrzymania europejskiego numeru identyfikacyjnego NIP, w przypadku przedsiębiorstw numery NIP będą się zaczynały od liter PL. Ponadto, chcąc zawiązywać kontakty i finalizować transakcje należy zarejestrować się w VAT-UE. Rozliczeń VAT-UE można dokonywać miesięcznie lub kwartalnie, jednak nie należy lekceważyć tego obowiązku, ponieważ może to nieść za sobą przykre konsekwencje.
Rozliczenie tego podatku może wiązać się z kilkoma dylematami, jednak wszelkie niezbędne informacje dostępne są na rządowych stronach internetowych.
Możliwości współpracy międzynarodowej daje bardzo wiele możliwości rozwojowych przedsiębiorstw, ponieważ może to zapewnić jakość, która nie jest dostępna u konkurencji. Mimo to, wiąże się to z dodatkowym obowiązkiem podatkowym, który może przysporzyć kłopotów.