Minecraft jest prawdopodobnie najważniejszą grą w całej historii branży gier komputerowych. Jego tytaniczna wręcz popularność jest kwestią wręcz niewytłumaczalną, bo produkcja studia Mojang AB, a pośrednio także Microsoftu, kategorycznie i zdecydowanie idzie pod prąd wszystkim panującym trendom – nie posiada fotorealistycznej grafiki, a także jest zaskakująco nieprzyjazna dla początkujących graczy, którzy o większości mechanik dowiadują się zazwyczaj z internetowych poradników. Być może właśnie na tym opiera się niezwykły fenomen tej gry – trudno powiedzieć. Z całą pewnością jednak znaczną część fenomenu Minecraft zawdzięcza temu, że jego programem skrajnie otwartym i podatnym na dokonywanie rozmaitych modyfikacji, które przecież zauważalnie wpływają na ilość czasu poświęcanego grze, ba, mogą go wręcz wielokrotnie wydłużyć. Nie jest jednak tak, że dostęp do modyfikacji jest w grę wbudowany i wystarczy je pobrać i zainstalować. Początkujący gracz może wręcz mieć z tym spory problem, więc warto wyjaśnić, jak to wszystko wygląda od strony technicznej.
Jak wgrać mody do Minecraft? To pytanie nie wymaga wbrew pozorom szczególnie złożonej odpowiedzi, rozwiązanie problemu wymaga bowiem niezbędnego minimum wykazanej inicjatywy i zainwestowania kilkunastu minut czasu. Swoistym fundamentem jest program Minecraft Forge, który możemy pobrać z dedykowanej mu strony, na której jego twórcy w sposób profesjonalny dbają o jego rozwój. Posiada poręczny instalator, który automatycznie wykrywa folder z grą, więc instalacja polega na dokonaniu paru kliknięć. Voila – to tak naprawdę wszystko. Po zainstalowaniu Forge’a w folderze z grą pojawi się wyjaśniający wszystko folder o nazwie „mods”. W tym momencie sprawa jest już naprawdę banalnie prosta – zaglądamy na jedną z wielu stron poświęconym modom do Minecraft, wybieramy ten, który szczególnie nas interesuje (koniecznie musimy przy tym sprawdzić, czy jest kompatybilny z naszą wersją gry!) i następnie pobieramy archiwum. Rozpakowujemy je, a folder, który w ten sposób otrzymamy, umieszczamy w folderze „mods”. W tym momencie możemy już zwyczajnie włączyć grę i zacząć rozgrywkę. Mody warto instalować pojedynczo – jeśli coś nie zadziała, to łatwiej będzie ustalić, który mod jest wadliwy. Gdyby zainstalować dziesięć-dwadzieścia naraz, niemożliwym byłoby sprawdzanie każdego z osobna, trzeba by wyrzucić cały folder, gdyby cokolwiek nie zadziałało tak, jak zadziałać powinno.
Selekcja modów jest w dużej mierze sprawą prywatną, bo gusta są różne i nie ma sensu narzucać gotowych rozwiązań – niektórzy chcą więcej możliwości z zakresu budownictwa, inni marzą o pełnoprawnej fizyce w grze, jeszcze inni chcieliby organizować sobie loty w kosmos – dzięki modom to wszystko jest jak najbardziej możliwe. Standardem używanym przez niemal wszystkich graczy jest mod, który do gry wprowadza wygodną i poręczną mapę, na której możemy zaznaczać te tereny, na których najbardziej nam zależy, nie sposób jest się też z taką mapą zgubić. W dodatku w lewym górnym roku pojawi się mini-mapa, która także ułatwi orientację. Bardzo użyteczna modyfikacja.