Pies powinien posiadać odpowiednią wagę, co służy zachowaniu jego zdrowia i sprzyja dłuższemu, szczęśliwszemu życiu. Oczywiście może się czasem zdarzyć, że pies przytyje. Wówczas należy zweryfikować, gdzie zostały popełnione błędy, naprawić je i przystąpić do odchudzania. Najważniejszą kwestią będzie w tym przypadku odchudzanie, przyjrzyjmy się więc, na co zwracać uwagę.
Domowe jedzenie to błąd
Aby przystąpić do odchudzania psa, warto najpierw sprawdzić, gdzie zostały popełnione błędy, które doprowadziły do otyłości. Ich wyeliminowanie sprawi, że pies będzie się szybciej odchudzał, a dodatkowo nadwaga nie wróci w późniejszym okresie. Bez wątpienia wyeliminowanie błędów przyczyni się także do poprawy zdrowia pupila.
Jednym z najczęstszych błędów jest podawanie psu ludzkiego jedzenia. Tradycyjne, domowe posiłki dla zwierząt często zawierają ryż, kaszę czy nawet kartofle, a także resztki z obiadu, które nie służą zdrowiu zwierzęcia. Są bogate w węglowodany, których pies nie powinien przyjmować w dużych ilościach. To one mogą powodować jego nadwagę, a także przyczyniać się do powstawania chorób czy zatrucia.
Dlatego na samym początku należy wyeliminować podawanie psu ludzkiego jedzenia. Wędliny, kiełbasy, ryż czy jakiekolwiek resztki nie są bowiem dla niego. Pies nie powinien mieć do nich dostępu, o czym trzeba uprzedzić wszystkich członków rodziny i gości, by postępowali konsekwentnie.
Zbilansowana karma
Aby zredukować wagę psa, należy zamienić domowe posiłki na gotową, specjalistycznie przygotowaną karmę. Jest ona zbilansowana pod kątem zapewnienia mu optymalnej ilości poszczególnych składników odżywczych, które gwarantują zachowanie zdrowia, dobrej kondycji, a także redukcję wagi.
Odchudzanie psa specjalistyczną karmą to jeden z najbardziej efektywnych sposobów na to, by wrócił on do rekomendowanej dla jego rady wagi. Zapewnia bowiem uczucie sytości, będąc jednocześnie niskokaloryczną i lekkostrawną. Dodatkowo wiele z nich pomaga stabilizować poziom cukru we krwi, co zapobiega powstawaniu cukrzycy.
Specjalistyczne karmy dla psów pozbawione są zbóż i innych składników, które posiadają duże ilości węglowodanów, przyczyniających się do otyłości. Składają się przede wszystkim z mięsa oraz zdrowych dla psa tłuszczy, które pomagają mu w utrzymaniu aktywności i służą jako budulec jego ciała.
Konsekwencja postępowania
Decydując się na odchudzanie psa, musimy być przede wszystkim bardzo konsekwentni. Jest niezwykle istotne, aby wszyscy domownicy przestrzegali ustalonych zasada. Każdego gościa również należy uprzedzić o tym, że psu nie wolno podawać resztek ze stołu czy nieodpowiednich smakołyków.
Doskonałym pomysłem będzie także ustalenie konkretnych godzin karmienia, które nie będą się zmieniały z dnia na dzień. Psy przyzwyczajają się do konkretnych pór i najlepszym rozwiązaniem jest podawanie im porcji zawsze w tym samym czasie, na przykład z samego rana, po pracy i wieczorem. W przypadku dorosłych zwierząt dwa lub trzy posiłki są absolutnie wystarczające.
Nie należy także ulegać zwierzęciu. Psy często potrafią “żebrać” o dodatkową porcję, jednak żaden z członków rodziny nie powinien im jej podawać, jeśli odchudzanie ma być skuteczne.