Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów. W 80% odpowiedzialny jest za przekazywanie informacji z otoczenia, dlatego nazywany jest swojego rodzaju „kamerą człowieka”. W dbaniu o zdrowe oczy i ostry wzrok najważniejsze znaczenie ma profilaktyka oraz codzienny styl życia. O jakich krokach warto pamiętać, aby służył nam jak najdłużej oraz jak najlepiej?
Ochrona przed promieniami UV – jak to robić?
Wystawianie oczu na działanie szkodliwych promieni ultrafioletowych stanowi poważne ryzyko. Chociaż nie widać od razu rezultatów takiego postępowania i łatwo jest lekceważyć zagrożenie, promienie UV mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia wzroku. Jak zapewnić oczom skuteczną ochronę? W czasie słonecznych dni warto nosić okulary przeciwsłoneczne z wysokiej jakości filtrem – powinny one mieć stosowne atesty, a jeszcze lepiej, jeśli posiadają powłokę antyrefleksyjną. Poza ich jakością znaczenie ma dobranie odpowiedniego kształtu. Warto tu kierować się nie tylko wyglądem, ale zadbać o prawidłowe zabezpieczenie oczu z boków oraz od góry.
Higiena oczu – jak o nią dbać?
Wpatrywanie się godzinami w ekran komputera, suche powietrze, klimatyzacja lub ogrzewanie to powody, dla których nasze oczu nadmiernie się przesuszają. Aby zadbać o ich stan, dobrze jest robić sobie przerwy w pracy przynajmniej co 30 minut. Wskazane jest wietrzenie pomieszczenia oraz używanie nawilżaczy powietrza. Wrażliwym i przesuszonym oczom ulgę przynoszą preparaty nawilżające, czyli tzw. sztuczne łzy. Wyjątkowy szkodliwy wpływ nasz wzrok ma także palenie papierosów. Palacze są o wiele bardziej narażeni na zwyrodnienie plamki żółtej. Dym tytoniowy sprzyja zapaleniu spojówek, a nawet może zwiększać ryzyko zachorowania na zaćmę. Negatywne skutki ma również „bierne palenie” czyli przebywanie w pomieszczeniach wraz z osobami palącymi.
Znaczenie regularnych badań
Regularne badania to podstawa, aby cieszyć się doskonałym wzrokiem przez długie lata. Specjalistę warto odwiedzać raz do roku, w celu poddania się rutynowym badaniom. Okulista Warszawa prywatnie wykona kompleksowe badania, które pozwolą zauważyć nawet niewielkie zaburzenia we wczesnym stadium, a następnie podjąć odpowiednie działania. Zaliczyć do nich możemy badanie wzroku, dna oka, pola widzenia i ostrości oraz ciśnienia wewnątrzgałkowego. Niekiedy okulista może zalecić również sprawdzenie poziomu cholesterolu we krwi czy też cukru. Jeżeli stwierdzi wadę wzroku oraz zaproponuje noszenie okularów korekcyjnych, warto zdać się na jego pomoc w doborze odpowiedniego modelu.