Słaba sieć bezprzewodowa

Dwudziesty pierwszy wiek charakteryzuje się wszechobecną cyfryzacją wszystkiego co tylko może być przekonwertowane na właśnie format cyfrowy. Zaczynając od powolnego odchodzenia od płatności pieniędzmi w tradycyjnej formie, na rzecz płatności kartami płatniczymi lub przy użyciu naszych telefonów komórkowych i płatności mobilnych z modułem zbliżeniowym NFC. Dużo procesów zostaje poddanych modernizacji. Ulepszane są linie produkcyjne, powodujące możliwość tworzenia towaru kilkanaście razy szybciej niż w niedalekiej przeszłości. Ludzie już tak mają, że lubią sobie pewne rzeczy ułatwiać i sprawiać tym gromadzenie się wolnego czasu, który może być przeznaczony na inne, rozwojowe pomysły.
Pokolenie osób urodzonych w końcówce lat osiemdziesiątych i na początku lat dziewięćdziesiątych ma te szczęście, że widziało i brało czynny udział w rozwoju sieci internetowych w Polsce. Ci co mieli w domu słynne modemy telefoniczne – te wydające dużo zabawnych dźwięków przy próbach łączenia się z siecią – pamiętają, że jedyna możliwość aby komputer był przyłączony, to było użycie kabla. Istniała wtedy już idea bezprzewodowego przesyłu informacji, bo ludzie od wielu lat posiadali w swoich domach radio czy telewizor. To już wtedy na pewno inżynierowie i wizjonerzy mieli w swoich planach przyszłe routery, serwery i inne urządzenia. Pamiętajmy, że wolny internet bezprzewodowy był już stosowany w telefonach komórkowych w postaci pakietów GPRS.
Później nadeszła era słynnej neostrady, modemów livebox, które dawały możliwość ustawienia go w centralnym miejscu mieszkania i cieszenia się internetem na całym jego obszarze. Prędkość internetu rosła, wysyłanie i odbieranie pakietów w sieci Wi-fi jest już na bardzo wysokim poziomie prędkości. Jednak w większych miastach, w blokowiskach, w małych i krętych mieszkaniach router Wi-fi może sobie nie radzić. Zatem jak wzmocnić sygnał wifi?
Po pierwsze możemy zadzwonić na infolinię naszego dostawcy, aby się upewnić, że nasze połączenie jest na pewno poprawne. Następnie warto wykonać na naszym laptopie lub smartfonie kilka testów jakimś testerem prędkości połączenia z siecią – w kilku miejscach w mieszkaniu. Upewnimy się, gdzie mamy zaniki sygnały i gdzie jest słabszej jakości. Co możemy zrobić? Wiele routerów ma możliwość przyłączenia dodatkowych anten, pomoże to o kilka procent poprawić jakość sygnału. Oczywiście winny może być same urządzenie, które jest np. przestarzałe lub uszkodzone. Innym bardzo dobrym sposobem, jest zainwestowanie w tak zwane repeatery do Wifi, dzięki którym jesteśmy wstanie wzmocnić sygnał, obijając np. ściany czy kręty korytarz w przedpokoju. Same urządzenie wpina się do gniazdka, a konfiguracja jest banalnie prosta. Ceny oscylują w granicach stu złotych.
Jak widać sieć bezprzewodowa jest bardzo przydatna do komunikacji z telefonem, laptopem czy telewizorem, ale czasami ciężko jest uzyskać odpowiednia jakość sygnały wraz z prędkością sieci. Wtedy należy się zastanowić czy nie lepiej byłoby użyć tradycyjnego kabla do telewizora i komputera, a z routera korzystać jedynie w przypadku smartfona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here