USG piersi- ważne badanie dla ciężarnej

O samobadaniu piersi mówi się od lat, kobietom po pięćdziesiątce zaleca się regularne wykonywanie mammografii, wszystko to w ramach profilaktyki raka piersi. Jednak badania usg piersi lekarze nadal często zlecają niechętnie. A są one szczególnie ważne u kobiet w wieku powyżej 30 lat, oraz tych w okresie ciąży i laktacji.

Dlaczego warto wykonać USG piersi w ciąży

Naturalnym zjawiskiem jest, że pod wpływem istotnych zmian hormonalnych organizm ciężarnej kobiety ulega licznym zmianom. W brzuchu rośnie mały człowiek, więc organizm musi przygotować się na wydanie go na świat i późniejsze karmienie.

Burza hormonów powoduje także liczne zmiany w piersiach kobiety, które powoli przygotowują się na okres laktacji. Związana jest z tym większa bolesność tego obszaru, oraz pewne zmiany w obrębie tego gruczołu. Zwykle są to naturalne zmiany, które z czasem ustępują. Niestety okazuje się, że okres ciąży i laktacji nie oznacza braku ryzyka zachorowania na raka piersi, a samobadanie czy badanie palpacyjne są utrudnione. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest wykonanie profilaktycznego badania USG piersi w ciazy, a także później, w trakcie laktacji.

USG piersi Kraków wykonać może albo specjalista od radiologii, albo odpowiednio przeszkolony do tego ginekolog. Warto jednak postawić na doświadczonego specjalistę, który będzie umiał rozróżnić zmiany wynikające z ciąży, czy okresu laktacji, od tych które powinny budzić niepokój. Warto pamiętać, że choć USG piersi w ciazy jest trudniejsze w interpretacji, to stanowi najlepszą metodę wykrycia raka na wczesnym etapie. W tym czasie zdecydowanie nie zaleca się kobietom wykonywania mammografii, która wiąże się z niepotrzebnym naświetlaniem dziecka.

Na czym polega badanie USG piersi

Badanie usg piersi kraków to nieinwazyjne badanie, w którym wykorzystuje się odbicia fal ultradźwiękowych. To nieinwazyjna, i co niezmiernie ważne, także bardzo precyzyjna metoda obrazowania. W przypadku USG piersi nie trzeba przygotowywać się w żaden specjalny sposób. Lekarz smaruje piersi specjalnym żelem a następnie przesuwając po niej specjalną głowicą śledzi obraz na ekranie.

USG piersi warto wykonywać profilaktycznie, przynajmniej raz w trakcie ciąży i laktacji, a kobiety po 30 roku życia chociaż raz na dwa lata. Z całą pewnością wskazaniem do wykonania tego typu badania są wszelkie niepokojące zmiany w obrębie piersi, przebarwienia czy obrzęki w rejonie gruczołów pod pachami. Obecnie wielu lekarzy jest zdania, że takie badanie powinny przejść wszystkie ciężarne kobiety po 35 roku życia już w pierwszym trymestrze ciąży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here