Cechy audytu finansowego

Audyt finansowy to badanie, które przeprowadzają przedsiębiorstwa w celu oceny poprawności działań finansowych i wszelkich kwestii z tym związanych. Jakimi cechami powinno odznaczać się takie badanie?

Sprawne i rzetelne działanie

Audytorzy i biegli rewidenci, wykonując takie badanie, powinni pamiętać o dokładności i zwracaniu uwagi na wszystkie szczegóły. To pozwoli wykryć różnorodne nieprawidłowości, a także działać sprawnie i rzetelnie. Jedną z bardziej pożądanych cech audytu finansowego jest także umiejętność szybkiej oceny. Dzięki temu już na początkowych etapach badania rewident może szybko oraz profesjonalnie ocenić, na jakich elementach kontroli i danych może w pełni polegać. To niezwykle ważne kwestie, które wpłyną na jasną ocenę sytuacji i wdrożenie działań naprawczych.

Poznanie branży oraz potrzeb klienta

Skuteczne przeprowadzenie audytu finansowego wiąże się także ze zrozumieniem potrzeb klientów oraz poznanie branży, w jakiej funkcjonuje dana jednostka. Jest to główna różnica pomiędzy audytem finansowym a zwykłą kontrolą sprawozdań finansowych firmy. Poznanie potrzeb klienta pozwoli bowiem odnieść się jego oczekiwań, a także poznać specyfikę danej branży. Wszystko to wpłynie na usprawnienie etapów badania, a także na proces końcowych rekomendacji. Najczęściej badanie to jest także połączone z rekomendacjami i poradami odnośnie tego, jak można naprawić dane nieścisłości.

Zapobieganie problemom

Audyt finansowy pozwoli nie tylko wdrożyć działania naprawcze, ale także zapobiegać wszelkim błędom. Audytor ma za zadanie pomóc danej firmie w rozwiązaniu danego problemu, a także wskazać, jak można zapobiegać kłopotom w przyszłości.Jednakże bywają także sytuacje, gdzie audyt jest jedynie wskazaniem poprawności wszelkich działań. W tym przypadku firma zyskuje pewność, że wszelkie czynności wykonywane są prawidłowo i dokładnie. Taki wynik jest pożądany przez każdą jednostkę, jednak uzyskanie takiego stanu rzeczy nie zawsze jest łatwe. Jedno jest pewne – każda firma pragnie dążyć do tego, aby audyt finansowy jedynie wskazał, że wszystko jest w porządku w kwestiach finansowych. Opinia biegłego rewidenta wydana zostaje na piśmie i zawierać powinna wskazówki odnośnie naprawienia błędów, jeśli takie istnieją.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here