Trzeba zauważyć, że konwersja norm ISO/DIN/PN jest aktualnie coraz częściej wykonywana. Dlaczego w ogóle taka sytuacja występuje? Jak zrealizować to zadanie, by było ono wykonane w pełni fachowo?
Normy ISO/DIN/PN
Co warto wiedzieć odnośnie tych wszystkich literek? Rozpocznijmy nasze rozważania od norm, które są generalnie najbardziej znane. To ISO. Trzeba podkreślić, że odpowiada za nie Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. W tym momencie ten podmiot posiada siedzibę w szwajcarskiej Genewie. Rok po roku zwiększa się zaś liczba krajów stosujących normy ISO. Od momentu powstania Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej w tym gronie jest Polska. Normy ISO to swego rodzaju narzędzie, które ułatwia komunikację współpracującym ze sobą podmiotom z rozmaitych państw. Na skutek tego handlowanie śrubami, nakrętkami, podkładkami itp. dla nikogo ogólnie nie stanowi żadnego problemu.
Na terenie Polski, chociażby ze względu na kwestie typowo historyczne, są stosowane również normy DIN. Warto w tym miejscu dodać, że są one ustanawiane przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Pewną ciekawostką może być to, że ten podmiot (obecnie stacjonujący w stolicy, Berlinie) powstał wcześniej, niż Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. Natomiast PN to rodzime normy. Co warto o nich wiedzieć? Każda Polska Norma jest zatwierdzana przez Polski Komitet Normalizacyjny. Pewną niedogodnością jest fakt, że PN są stosowane tylko u nas. Wobec tego, do handlu na przykład z podmiotami zagranicznymi, trzeba zastosować inne oznaczenia (przede wszystkim sprawdzają się normy ISO).
Przeczytaj także: https://www.czerwonafurtka.pl/nakretki-samokontrujace-najwazniejsze-informacje/
Jak zrealizować krok po kroku konwersję?
Zrealizowanie konwersji ISO/DIN/PN dla nikogo nie powinno być wielkim problemem. Postaramy się wszystko wyjaśnić na przykładzie. Macie zamiar zdecydować się na śruby sześciokątne z niepełnym gwintem? Chcecie je kupić od podmiotu zagranicznego? W takim położeniu najlepiej operować normami ISO… Co zaś zrobić, jeśli znacie tylko DIN 931 lub PN 82101? Na początek wejdźcie na stronę internetową stalmut.pl. Jest tam bowiem pomocne narzędzie, które sprawi, że szybko uporacie się z wykonaniem konwersji. Należy tak naprawdę jedynie wpisać konkretne, znane Wam w tym momencie, oznaczenia. Potem trzeba kliknąć odpowiedni przycisk… i gotowe. Okazuje się, że w przypadku tych elementów scalających wszystkie normy to DIN 931/ISO 4014/PN 82101. Zapamiętajcie, jak to wszystko wykonywać, gdyż taka czynność może Wam przydać się w wielu rozmaitych sytuacjach.