Hemoroidy kolejną chorobą cywilizacyjną

Jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych jest choroba hemoroidalna. Niestety mimo, iż jest tak rozpowszechniona wśród społeczeństwa, to jednak, najrzadziej leczona i rozpoznawana w gabinecie lekarza specjalisty. Umiejscowienie zmian jest na tyle problematyczne, że niewiele osób decyduje się na wizytę u proktologa. Szczególnie w początkowej fazie choroby. Dopiero wraz z rozwojem dolegliwości bólowych ilość pacjentów wzrasta.
Ponieważ dla wielu jest to wstydliwy problem to instytucje zdrowotne powinny edukować społeczeństwo. Każdy pacjent powinien wiedzieć, jak wyglądają hemoroidy. Wiedza ta umożliwi wczesne rozpoznanie objawów choroby.

Hemoroidy to guzki krwawnicze. Prawidłowo znajdują się w kanale odbytu. Ich rolą jest zapobieganie niekontrolowanemu wydalaniu stolca oraz gazów. Patologiczne zmiany powodują, iż guzki krwawnicze rozciągają się, wypełniają nadmiernie krwią i w konsekwencji nie są w stanie opróżnić się do końca po defekacji. Często powoduje to uciążliwe stany zapalne.

W początkowej fazie choroby pojawia się dokuczliwe swędzenie odbytu, ból i pieczenie podczas oddawania stolca. Na papierze toaletowym często widoczne są pierwsze ślady krwi. Na bieliźnie pojawia się wydzielina. Rozpoznanie choroby na tym etapie gwarantuje szybkie i bezbolesne leczenie.

W kolejnym etapie guzki krwawnicze wypadają na zewnątrz odbytu i po czasie wracają na swoje miejsce. Często chorzy narzekają na uczucie niepełnego wypróżnienia. W ostatnim stadium choroby żylaki po wypadnięciu nie wracają na swoje miejsce.Trzeba je samemu wprowadzić do jelit. Występują niekontrolowane wypróżnienia i intensywne krwawienie. Na tym etapie niezbędna jest interwencja chirurgiczna.

Przyczyna występowania nie jest jednoznaczna. Składa się na nią wiele czynników. Hemoroidy występują niezależnie od płci i wieku. Dotykają zarówno kobiet jak i mężczyzn. Z czynników niezależnych od naszego stylu życia obciążenie genetyczne ma znaczny wpływ na powstanie choroby.

Wśród grup zawodowych najczęściej hemoroidy dotykają pracowników biurowych, zawodowych kierowców oraz kolaży ze względu siedzący tryb pracy. Jeżeli chodzi o kobiety, największy wpływ na patologie guzków krwawniczych ma okres ciąży oraz przebyty poród. Hemoroidy są wtedy skutkiem zwiększonego ciśnienia w trakcie parcia przy porodzie naturalnym oraz ucisku płodu w czasie ciąży. Często tego typu hemoroidy są okresowe i dolegliwości szybko ustępują.

W grupie zwiększonego ryzyka są osoby z zaburzeniami i chorobami jelit. W tym przypadku do powstania hemoroidów przyczyniają się częste biegunki, zaparcia lub spowolniona perystaltyka jelit. Duży odsetek stanowią osoby w podeszłym wieku, gdzie dodatkowo dochodzi zmniejszona aktywność fizyczna.

Pierwsze objawy choroby powinny być powodem do wizyty u lekarza. Czasami w procesie leczenia wystarczająca jest zmiana diety lub stylu życia. Wśród skutecznych środków farmakologicznych wymienia się maści oraz czopki doodbytnicze.Bez wątpienia im wcześniej postawiona prawidłowa diagnoza, tym większe szanse na pełne wyzdrowienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here