W przemyśle, jak i w życiu codziennym trudno obejść się jest bez robota. Jednak robot to nie wszystko, by odpowiednio działał trzeba go odpowiednio zaprogramować. Roboty otaczają nas każdego dnia, sami już nawet tego nie zauważamy, ponieważ pralki, suszarki czy zmywarki nie uważamy za robota, który wykonuje za nas pracę. Natomiast roboty w przemyśle przynoszą ogromne oszczędności.
Roboty przemysłowe
Robotyka to pasja ludzi, którzy starają się stworzyć użyteczne roboty. Praca takich robotów jest dokładna, precyzyjna. Robot nigdy nie marudzi i nigdy się nie męczy. Może pracować na trzy zmiany i nigdy pracy nie będzie miał dość. Jednak by tak się działo każdy robot musi być odpowiednio zaprogramowany. Zrobotyzowanie całego zakładu pracy jest możliwe. Roboty przemysłowe wkraczają wszędzie tam gdzie ich praca jest skuteczna i możliwa. Dodać także należy, że robotyzacja określonych stanowisk pracy generuje ogromne oszczędności w danym zakładzie pracy.
Jakie stanowiska są zastępowane robotami?
W zasadzie wiele osób obawia się, że na jego stanowisko przyjdzie robot i doskonale zastąpi człowieka. Jednak roboty przemysłowe wprowadzane są najczęściej do zakładów na stanowiska monotonne i wielozmianowe. Roboty przemysłowe pracują na stanowiskach:
– paletyzacji,
– obsługi maszyn,
– spawania,
– montażu,
– obróbki,
– natrysku klejów i lakierów.
Roboty są serwisowane, posiadają gwarancje i nie są konkurencją dla żywych ludzi.
Programowanie robotów przemysłowych
Każdy robot przemysłowy w dzisiejszych czasach posiada specjalny panel programowania. Tego rodzaju panel jest dołączony do sterownika robota za pomocą odpowiedniego kabla. Panel pozwala na wprowadzenie do robota współrzędnych, według których ma on wykonywać swoją pracę. Zawsze większość języków oprogramowania oparta jest na języku BASIC, jednak znajdują się także oprogramowania w języku Pascal. Programowanie robotów przemysłowych to danie im konkretnych instrukcji dotyczących części ruchomych lub dotyczących danych pozycji albo wydanie rozkazów do części towarzyszących lub odczytywanie zainstalowanych czujników. Dane, które daje się do danych instrukcji mogą być zmienne lub stałe. Można je stale modyfikować lub pozostawić takimi, jakie były pierwotnie.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec